Ao acessar o MundoFut, os fãs de futebol podem desfrutar dos jogos ao vivo de clubes consagrados, como Manchester United e Manchester City, além de outros times importantes da Premier League. copa libertadores A plataforma também disponibiliza informações atualizadas sobre as partidas, classificações e destaques dos jogos do campeonato inglês e do Campeonato Brasileiro.

Dovednosti pro život: Rozvoj dospělých očima vzdělavatelů a klientů

Jak pomoci dospělým s rozvojem jejich dovedností pro plnohodnotný život? To ve videu přibližují organizace Člověk v tísni a RUBIKON Centrum.

Zvládat nároky každodenního života není samozřejmost. Dospělí lidé si k tomu potřebují kontinuálně osvojovat a rozvíjet celou řadu dovedností: sociální, zdravotní, finanční, mediální, environmentální a mnohé další. Naštěstí na to nejsou sami. S rozvojem dovedností pro život dospělým pomáhají vzdělávací organizace, poradny, knihovny nebo komunitní centra. Jak lze podpořit dovednosti pro život? A jaké přínosy to má pro dospělé? Tomu se věnuje video Dovednosti pro život: Rozvoj dospělých očima vzdělavatelů a klientů.

„Když člověk vyjde z vězení, má často obavu, že ho společnost nepřijme, a má nízké sebevědomí. A je pravda, že se společnost na tyto lidi často dívá skrz prsty,“ uvádí Kateřina Jirová z RUBIKON Centra, které umožňuje lidem překročit jejich trestní minulost. Centrum u svých klientů rozvíjí dovednosti pro začlenění zpět do běžného života.

V dluhové poradně Člověka v tísni v Liberci zase vedou klienty k aktivnímu řešení jejich dluhové situace a rozvoji celé řady souvisejících dovedností. „Lidé, kteří mají dluhy, mají pocit, že je jejich problém neřešitelný. Neotvírají dopisy, pracují načerno, myslí si, že jim exekutor vezme celou výplatu,“ popisuje ředitel pobočky Lukáš Průcha.

Vzdělavatelé se společně se svými klienty shodují na tom, že obstát v každodenním životě jde mnohem lépe s těmi správnými dovednostmi. Osvojení a rozvinutí životních dovedností totiž zlepšuje naše vyhlídky na šťastný, produktivní a naplňující život. To se promítá i do života komunit a celé společnosti.

Zabýváte se vzděláváním či poradenstvím pro dospělé (například v nestátní neziskové organizaci, firmě či knihovně)? Záleží Vám na tom, aby Vaši klienti odcházeli lépe připravení pro řešení každodenních problémů? Právě Vy můžete rozpoznat potřeby dospělých a nabídnout jim aktivity, díky nimž si některé dovednosti pro život posílí.

Chcete se dozvědět více o dovednostech pro život?


Zajímáte se o vzdělávání dospělých a celoživotní učení?

Další aktuality

Z dodatku k osvědčení se maturanti dozví, jakou mají známku z didaktického testu

Převodník procent na známky nabízí i letos dodatek k osvědčení, jeden z dokumentů Europassu. Většina absolventů (85 %) ho dostane spolu s maturitním vysvědčením ve škole.

Číst více

Finsko: více odborného vzdělávání v angličtině

Finsko rozšiřuje řadu poskytovatelů, kteří mohou nabízet odborné vzdělávání a přípravu v angličtině. Řeší tím nedostatek pracovních sil a nabízí více studijních a pracovních příležitostí i pro cizojazyčné studenty.

Číst více

Připravili jsme pro vás dokumentární film Cesta, věnovaný integraci ukrajinských dětí

Dokument zachycuje příběhy základních škol v Ostravě, Karlových Varech a Chomutově a jejich úspěšné snahy o integraci dětí z Ukrajiny. 

Číst více

Konference Kurikulum 2023 k revizím vzdělávacích programů

V Praze proběhla dvoudenní konference s mezinárodní účastí k tvorbě a změnám vzdělávacích obsahů.

Číst více

Živě: Informatika a digitální kompetence – první zkušenosti na gymnáziu

Nejpozději od 1. září 2025 musí gymnázia zavést nový předmět informatika a začlenit do všech předmětů rozvoj digitálních kompetencí. Jak na to? O tom se budeme bavit se zástupci gymnázií, která už mají s přípravami a výukou první zkušenosti.

Číst více