Podle účelu, k jakému hodnocení slouží a podle interpretace jeho výsledků můžeme rozlišovat různé formy hodnocení. Vybrané inspirace se zaměřují zejména na formativní hodnocení, které v mateřské a základní škole nabývá stále většího významu.

 

SPECIFICKÉ PRO PŘEDŠKOLNÍ VZDĚLÁVÁNÍ

Hodnocení v předškolním vzdělávání

Webinář se věnuje tematice hodnocení dětí předškolního věku. Připomíná základní strategie, které učitel v mateřské škole při své práci uplatňuje a základní podmínky, které je potřeba zajistit. Zdůrazňuje přínosy formativního hodnocení a nabízí konkrétní techniky formativního hodnocení vhodné pro děti předškolního věku, které jsou vyzkoušené v praxi mateřských škol.

Hodnocení v předškolním vzdělávání

Webinář je věnovaný problematice hodnocení v předškolním vzdělávání. Vymezuje pojmy pedagogická diagnostika, sumativní hodnocení, formativní hodnocení a jejich význam. Věnuje se různým formám hodnocení používaných v mateřské škole a zaměřuje se na formativní hodnocení. Odpovídá na tyto otázky: Proč používat formativní hodnocení v mateřské škole a co tím dítě získá? Co potřebuje umět a znát učitel v mateřské škole, aby dokázal efektivně uplatňovat principy a techniky formativního hodnocení? Jak poskytovat dětem srozumitelnou zpětnou vazbu? Jak vést děti k vzájemnému učení a sebehodnocení?

Možnosti formativního hodnocení v mateřské škole

Náplní webináře jsou příklady z praxe mateřských škol při zavádění formativního hodnocení. Webinář se zaměřuje na poskytování zpětné vazby, na sebehodnocení dětí a uvádí příklady technik formativního hodnocení použitelných v předškolním vzdělávání.

Formativní hodnocení v MŠ

Webinář navazuje na předchozí realizované webináře s tématem hodnocení v mateřské škole. Připomíná základní strategie, které učitel při své práci používá a základní podmínky, které je potřeba zajistit. Zaměřuje se na konkrétní techniky formativního hodnocení vhodné pro děti předškolního věku, které jsou vyzkoušené v praxi. To vše s respektem ke specifikům předškolního vzdělávání.

Virtuální hospitace zaměřená na zavádění formativního hodnocení dětí
Cílem videohospitace je poskytnout ukázku činností, kde jsou uplatňovány různé formy hodnocení a sebehodnocení dětí.


SPECIFICKÉ PRO PRVOSTUPŇOVÉ VZDĚLÁVÁNÍ

Vysvědčení jinak

Vysvědčení jinak poskytuje vyučujícím, žákům i jejich rodičům transparentní informace o průběhu i výsledcích vzdělávání v nezbytných souvislostech a je obohaceno o formativní složku. Závěrečná zpráva tak plní všechny tři základní požadavky hodnocení: hodnocení učení, hodnocení pro učení a hodnocení jako učení.

Formativní hodnocení

Metodická příručka nabízí učitelům základních a středních škol podporu při používání formativního hodnocení, zejména ve výuce matematiky a českého jazyka. Předkládá náměty a zkušenosti učitelů, kteří formativní hodnocení žáků používají.

Šestiúhelníky v 5. ročníku základní školy

Text je součástí seriálu článků Možnosti hodnocení žáků a na konkrétní aktivitě představuje jednu z možností využití sebehodnocení žáků v hodině matematiky.

Hodnocení a sebehodnocení žáků na 1. stupni ZŠ

Obsah článku je založen na praktické zkušenosti autorky. Přiloženy jsou ukázky pracovních listů, které usnadňují žákovi hodnocení vlastní práce a pokroku v učení.

Slovní hodnocení na 1. stupni ZŠ

Autorka článku se zamýšlí nad otázkami: „Proč a jak slovně hodnotit? Čemu se vyhnout? Na co naopak při slovním hodnocení nezapomenout?“ Součástí článku je ukázka slovního hodnocení žáka 3. ročníku.

Hodnocení v Mendelce

Článek představuje sídlištní základní školu, která si klade jasnou vizi, k níž směřuje i díky propracovanému hodnotícímu systému, jehož nedílnou součástí je formativní hodnocení. Přiložena je ukázka hodnotícího archu pro žáka 3. ročníku.

Zavádění formativního hodnocení na základních školách

Na stránkách projektu formativne.cz jsou v sekci databanka k dispozici materiály, které vznikly v průběhu projektu v podpořených školách a které je možné použít ve vlastní výuce. Naleznete zde popisy různých forem formativního hodnocení, ukázky žákovských záznamů a videa z výuky.

Další aktuality

25. duben 2024

Zveme vás na mezinárodní konferenci pro budoucnost neformálního a formálního vzdělávání

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci v Plzni o vzdělávání, které baví žáky. Hlavními tématy budou generace Z, její silné stránky a potřeby, mindset a motivace žáků a učitelů, wellbeing a práce s nadanými v rámci heterogenního kolektivu.

Číst více

23. duben 2024

Společný evropský referenční rámec pro jazyky – praktické rady pro efektivní využití

Zveřejnili jsme český překlad aktualizované kapitoly publikace CEFR zaměřené na tvorbu deskriptorů s důrazem na plurilingvní a plurikulturní kompetence.

Číst více

22. duben 2024

Ocenění za úřednický čin roku 2023 míří také k nám

Z prvního ročníku projektu Úřednický čin roku vzešlo jedenáct oceněných. U odborné poroty zabodoval v kategorii Týmová podpora také tým designu služeb NPI ČR, vedený Matějem Bacovským.

Číst více

02. duben 2024

Zahájili jsme veřejnou konzultaci rámcových vzdělávacích programů

NPI ČR předkládá k veřejné konzultaci výsledky práce odborných pracovních skupin, které se zabývaly revizí Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.

Číst více

21. březen 2024

Probíhají první setkání Národního metodického kabinetu

V březnu probíhají první setkání všech sekcí Národního metodického kabinetu, mezi jejichž hlavní úkoly patří spoluvytváření kurikula, poskytování zpětné vazby z terénu, formulace metodických doporučení pro územní kabinety a poskytování konkrétní metodické podpory.

Číst více