ReferNet poskytuje ověřené a aktuální informace o odborném vzdělávání

ReferNet poskytuje ověřené a aktuální informace o odborném vzdělávání

Národní pedagogický institut České republiky

26. 11. 2020 – ReferNet je evropská síť, která poskytuje aktuální, ověřené a spolehlivé informace, zprávy a analýzy o systémech a trendech v odborném vzdělávání napříč Evropou. Dlouhodobě sleduje a mapuje situaci v odborném vzdělávání v ČR a Evropě, sbírá data a navzájem je porovnává.

ReferNet koordinuje a kofinancuje Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání Cedefop. Představuje významný nástroj monitorování vývoje odborného vzdělávání a jeho reportování směrem k Evropské komisi a dalším členským zemím EU. 

ReferNet zpracovává podklady pro:

Novinky o odborném vzdělávání

Přehledy vzdělávacích systémů evropských zemí

Zprávy o politice odborného vzdělávání

Tematické zprávy

Analýzy a vizualizace dat

 

Kdo a k čemu výstupy ReferNetu využije?

Výstupy ReferNetu využijí tvůrci politik, zástupci škol i zaměstnavatelů a každý, kdo potřebuje informace o různých tématech v oblasti vzdělávání nebo o vzdělávacích systémech u nás i v celé Evropě. Výstupy získané od členů národních sítí ReferNet Cedefop dále zpracovává pro Evropskou komisi a slouží např. jako podklad pro výroční zasedání Direktorátu Evropské komise pro odborné vzdělávání a přípravu (DGVT), pro jednání Poradního výboru pro odborné vzdělávání (ACVT) i pracovních skupin Evropské komise.  Analytické zprávy a další výstupy jsou využívány jako podklad pro zpracování Monitoru vzdělávání a odborné přípravy Evropské komise (Education and Training Monitor) a pro hodnocení vývoje v členských zemích.

Jak ReferNet funguje?

Jedná se o projekt dlouhodobé spolupráce formou mezinárodní sítě, ve které je zapojeno všech 28 zemí EU, Norsko a Island.  Česká republika se stala členem sítě ReferNet v roce 2004 svým vstupem do EU. V čele každé národní sítě stojí národní koordinátor (v ČR Národní pedagogický institut ČR). V členských zemích mohou vznikat také konsorcia, která se skládají z institucí aktivních v oblasti odborného vzdělávání v dané zemi. Národní konsorcium ReferNet Česká republika má dvacet členů a najdeme mezi nimi organizace MŠMT, NVF, MPSV, MPO, Svaz průmyslu, Úřad vlády ČR, ČMKOS, Czesha, AVOŠ, SSŠČMS a další.

Kontakt

Národní koordinátorka sítě ReferNet ČR: Mgr. Martina Kaňáková: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Více informací najdete na stránkách projektu.

Máte-li zájem o posílání novinek, přihlaste se k odběru newsletteru Odborné vzdělávání v Evropě.

 Refernet logo