Zapojte se i letos do Evropského týdne programování

Code Week (Evropský týden programování) je iniciativa, jejímž cílem je zábavným a aktivním způsobem přiblížit programování a digitální gramotnost každému člověku.

CodeWeek letos probíhá od 9. do 24. října. V rámci CodeWeek mají školy, neziskové organizace, programovací kluby a další organizace příležitost organizovat akce zaměřené na programování a informatické myšlení.

S podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Národního pedagogického institutu ČR se také letos do CodeWeek zapojuje DigiKoalice a vyzývá všechny účastníky, aby zorganizovali akci, přihlásili se pomocí webových stránek a dali o akci vědět ve své síti.

DigiKoalice vytvořila výukové balíčky pro žáky ZŠ, se kterými můžete žáky pozvat do říše programování. Výukové materiály lze využít při prezenční i vzdálené výuce. Jak k tomu dodává ambasadorka CodeWeek v ČR Martina Teichmannová: "Našimi výukovými balíčky chceme povzbudit učitele, aby svým studentům umožnili nahlédnout do světa programování a inspirovali je k hlubšímu zájmu. Ve svých třídách mohou s našimi lekcemi uspořádat praktické aktivity a lekce, ať už online, nebo offline."

Na facebookové stránce @codeweekcz DigiKoalice sdílí tzv. Codictionary se základními pojmy souvisejícími s programováním a kyberprevencí. V srpnu také DigiKoalice uspořádala webinář "Jak na CodeWeek online i offline" pro všechny, kteří by se do něj rádi zapojili. Jeho záznam najdete na YouTube kanále DigiKoalice.

V České republice letos CodeWeek probíhá na pozadí revizí rámcových vzdělávacích programů v oblasti informatiky a digitálních kompetencí. "Iniciativu CodeWeek vnímám jako příležitost podpořit probíhající revize kurikula a ukázat učitelům, ale i rodičům, že rozvoj informatického myšlení a výuka programování je příležitostí pro každého žáka ZŠ či SŠ," říká Daniela Růžičková z Národního pedagogického institutu ČR. V souvislosti s probíhajícími ICT revizemi je do konce října otevřen formulář pro školy, které s novou informatikou chtějí začít k 1. září 2022. 

Všechny důležité informace o tom, jak se zapojit do Evropského týdne programování, kde najdete vzdělávací a výukové zdroje o programování, i návod, jak zorganizovat akci, najdete na stránkách http://codeweek.eu/. Pokud chcete sledovat poslední novinky a být v kontaktu s dalšími organizátory, CodeWeek je v ČR aktivní také na sociálních sítích – Facebooku, Instagramu a Twitteru. Užitečné příspěvky najdete také na webu DigiKoalice.


Evropský týden programování v České republice podporuje i Úřad vlády ČR. Dalšími partnery a aktivními podporovateli Evropského týdne programování v ČR jsou Dům zahraniční spolupráce, Jednota školských informatiků, Czechitas či Sdružení VIA (Meet and Code).

Další aktuality

Brněnský gymnazista uspěl v prestižní soutěži mladých vědců

Projekt Pavla Karáska z Gymnázia Brno získal druhou hlavní cenu v soutěži mladých vědců Regeneron ISEF v Atlantě.

Číst více

Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti představí nejlepší vědecké práce v 18 vědních oborech

Mladí vědci z celé České republiky se sejdou v červnu na Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře.

Číst více

Zapojme všechny – Jak komunikovat s předškolními dětmi

Hostem podcastu Adély Pospíchalové je lektorka Radka Schillerová, která se zaměřuje na práci a komunikaci s předškolními dětmi a zvládání emočně vypjatých situací.

Číst více

Německo: modernizace profesních profilů ve všech předpisech o odborné přípravě

Německo zmodernizovalo profesní profily v předpisech o odborné přípravě. Nové položky povinné pro všechna „učňovská“ povolání reagují na měnící se poptávku po dovednostech na trhu práce.  

Číst více

Sledujte spolu s námi: Jak pracovat s edukační robotikou

Jak vybrat ty správné roboty do výuky? Kde hledat inspiraci? Jak finančně náročný je jejich nákup? Kam se obrátit pro radu či pomoc při výběru?

Číst více