Ao acessar o MundoFut, os fãs de futebol podem desfrutar dos jogos ao vivo de clubes consagrados, como Manchester United e Manchester City, além de outros times importantes da Premier League. copa libertadores A plataforma também disponibiliza informações atualizadas sobre as partidas, classificações e destaques dos jogos do campeonato inglês e do Campeonato Brasileiro.

Výstupy z mezinárodní konference: Patříme k sobě? Region jako education village

Konference proběhla v Brně 7. až 8. prosince 2022. Věnovala se podpoře nadání a prohlubování partnerství v regionech při výchově a vzdělávání.

„K výchově dítěte je třeba celé vesnice“, praví africké přísloví. Pro zdařilou výchovu je i dnes zapotřebí spolupráce rodiny, školy, spolků, firem, odborných pracovišť… zkrátka celé „vesnice“. O nastavení a prohloubení partnerství takového typu v rámci Jihomoravského kraje se pokusila mezinárodní konference Patříme k sobě? Region jako education village.

 

Patrime k sobe

 

„Ty máš talent! Odborné vzdělávání jako příležitost a partnerství v regionu“

První den byl věnován péči o talent v odborném vzdělávání a hledání cest ke spolupráci škol a firem.

Na úvod vystoupil Daniel Low-Beer, jehož rod Löw-Beer/Tugendhat se v 19. století významně podílel na expanzi textilního průmyslu v Brně, kterému se proto přezdívalo Moravský Manchester. Jako strhující příklad kreativního uchopení téměř zničeného odkazu představil projekt multifunkčního centra v Brněnci. Tedy na místě, kde jeho rodina provozovala druhou největší textilní továrnu v Evropě, v jejichž útrobách Oskar Schindler zachránil 1200 židů z Osvětimi (Schindlerův seznam).

Následovalo představení celoevropsky uznávané inkluzivní excelence italské asociace Cometa v podání Alessandro Mele. Stefano Tirati zároveň pozval české školy do sítě EfVET, v níž je zapojena i Cometa.

Odpoledne se po boku ředitele krajské hospodářské komory Čeňka Absolona a ředitelky největší české střední školy Jany Markové představil nový superintendent odborného vzdělávání Andrzej Bartoś. Jeho rolí bude zásadně prohloubit spolupráci firem a škol v kraji.

Dana Veselá a Zdeňka Chocholoušková popsaly propracovaný systém podpory nadaných v rámci Národního pedagogického institutu. Poté přenechaly prostor Veronice Svobodové z Cyrilometodějského gymnázia a pedagogické školy, aby ukázala, jak lze systematicky doprovázet nadané v rámci školy.

Jako poslední vystoupil Radek Matuška, který sdílel své zkušenosti s podporou talentů v oblasti chemie napříč různými typy škol.

 

„K výchově dítěte je třeba celé vesnice“

Tématem druhého dne bylo samotné hledání cest k profilaci regionu jako „vzdělávací vesnice“.

V úvodní pasáži zazářily tři „hvězdy“, jejichž význam umocnil temný čas války, pandemie a duševní křehkosti.

Ondřej Macek představil způsob, jakým dokázal čelit válce a mnoha dalším tragickým událostem učitel národů Jan Amos Komenský.

Hans van Mourik Broekman, ředitel Liverpool College, sdílel, co ho po nárazu pandemie přimělo k zásadní reformě školy, kterou předtím britská školní inspekce hodnotila jako vůbec nejlepší na ostrovech.

Alessandro Mele představil asociaci Cometa jako místo, které se rozvíjí díky neustálému opakování toho, díky čemu vzniklo – totiž dovednosti přijímat a doprovázet jinde odmítané děti a mladé lidi, křehké a jedinečné.

V bloku věnovaném inspirativním příkladům spolupráce svědčili studenti Gymnázia Matyáše Lercha Julie Svobodová, František Řepa a učitel Pavel Ampapa díky výměnám s lichtenštejnským Gymnasiem Vaduz o tom, že skrze partnerství škol může vzdělávání svým významem daleko přesahovat prosté předávání vědomostí.

Svým osobním vstupem to potvrdil a dále rozvinul český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek, který téma zasadil do kontextu mezinárodních vztahů.

Tomáš Mejzlík, Petr Hlaďo a Vítězslav Dohnal ukázali plodnou sílu spojení institucí v Jihomoravském kraji v minulosti (Jihomoravské inovační centrum), současnosti (Institut SYRI) i budoucnosti (Scio Středoškolské startupy).

Prezidentka Meetingu Brno Martina Viktorie Kopecká seznámila přítomné s tím, jak vyjde v roce 2023 pedagogické komunitě vstříc její festival: přesouvá se na závěrečný červnový týden, nabízí platformu pro reflexi uplynulého školního roku, pro učitele a studenty z několika zemi připravuje intenzivní třídenní zážitkový program atd.

 


Mezinárodní konference Patříme k sobě? Region jako education village proběhla v Brně ve dnech 7. až 8. prosince 2022. Pořádali ji Národní pedagogický institut ČR s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Vzdělávací institut pro Moravu s podporou Jihomoravského kraje a festival Meeting Brno. Partnery akce byla Masarykova univerzita Brno, italská asociace Cometa a síť UNESCO-UNEVOC.

patrime k sobe

 

01

02

03

04

05

06

08

 

Další aktuality

Rok 2023 se stal Evropským rokem dovedností

Evropská komise vyhlásila období od května 2023 do května 2024 za Evropský rok dovedností s cílem pomoci řešit nedostatek dovedností a kvalifikací na trhu práce.

Číst více

Z dodatku k osvědčení se maturanti dozví, jakou mají známku z didaktického testu

Převodník procent na známky nabízí i letos dodatek k osvědčení, jeden z dokumentů Europassu. Většina absolventů (85 %) ho dostane spolu s maturitním vysvědčením ve škole.

Číst více

Finsko: více odborného vzdělávání v angličtině

Finsko rozšiřuje řadu poskytovatelů, kteří mohou nabízet odborné vzdělávání a přípravu v angličtině. Řeší tím nedostatek pracovních sil a nabízí více studijních a pracovních příležitostí i pro cizojazyčné studenty.

Číst více

Připravili jsme pro vás dokumentární film Cesta, věnovaný integraci ukrajinských dětí

Dokument zachycuje příběhy základních škol v Ostravě, Karlových Varech a Chomutově a jejich úspěšné snahy o integraci dětí z Ukrajiny. 

Číst více

Konference Kurikulum 2023 k revizím vzdělávacích programů

V Praze proběhla dvoudenní konference s mezinárodní účastí k tvorbě a změnám vzdělávacích obsahů.

Číst více