Národní metodický kabinet pokračuje v podpoře českých škol při implementaci revidovaného kurikula. Mezi jeho hlavní činnosti patří tvorba ilustrativních vzdělávacích materiálů, systematické další vzdělávání učitelů a rozvoj učících se komunit.

 

Jedním z aktuálních cílů Národního metodického kabinetu je tvorba ilustrativních materiálů, které propojují oborový obsah s klíčovými kompetencemi, základními gramotnostmi a průřezovými tématy. Materiály poslouží například jako inspirace pro naplňování očekávaných výstupů učení. S vytvořenými materiály budou pracovat učitelé v územních metodických kabinetech a poskytnou k nim zpětnou vazbu. V této fázi jsou materiály určeny hlavně pro vzdělávání učitelů v metodických kabinetech, nikoli pro přímé plošné využití ve výuce. Poslouží však jako podklad pro další vzdělávání učitelů.

Další významnou aktivitou Národního kabinetu je podpora učících se komunit, které fungují v územních metodických kabinetech a zabývají se jak oborovými, tak nadoborovými tématy. Klíčovou roli zde hraje mentoring a poskytování zpětné vazby k práci členů kabinetů. „Systém mentoringu se právě rozvíjí, a proto aktivně hledáme zkušené didaktiky a didaktičky, kteří by mohli tuto důležitou roli zastávat,“ říká Jaroslav Pinkas z projektu Podpora kurikulární práce škol, na jehož financování se podílí EU a MŠMT, a doplňuje: „Učící se komunity patří mezi nejefektivnější nástroje profesního rozvoje, naší ambicí je proto otevřít je dalším učitelům a učitelkám.“ Aktuálně v územních metodických kabinetech spolupracuje více než 800 učitelů a učitelek.

Důležitým krokem pro podporu učitelů a učitelek v metodických kabinetech je také právě probíhající školení NPI, které podrobněji seznamuje s revizemi RVP pro předškolní a základní vzdělávání. „Z členů územních metodických kabinetů bychom v budoucnu rádi profilovali lektory, kteří budou mít silné informační zázemí a kteří povedou vzdělávací programy pro učitelskou veřejnost,“ shrnuje Pinkas.

Více informací o možnostech zapojení do metodických kabinetů získáte u garantů území projektu Podpora kurikulární práce škol na krajských pracovištích NPI.

 

 


EU MSMT

Další aktuality

01. listopad 2024

V listopadu vystoupíme na veletrhu středních škol Schola Pragensis

Schola Pragensis představuje prestižní veletrh pražských středních škol, který každoročně pomáhá desítkám tisíc studentů s výběrem jejich další školy. Letos se veletrh bude konat od 21. do 23. listopadu v pražském Kongresovém centru.

Číst více

31. říjen 2024

Instituce spojují síly pro rovný přístup a kvalitní vzdělávání  

K Memorandu o spolupráci v ukončování etnické segregace ve školství se připojilo také Ministerstvo pro místní rozvoj. V rámci memoranda se MŠMT spolu s partnery zavázalo poskytovat cílenou podporu zřizovatelům škol v lokalitách, které jsou nejvíce ohroženy možnou segregací.

Číst více

24. říjen 2024

Jaké jsou klíčové aktivity Národního metodického kabinetu v novém školním roce

Národní metodický kabinet pokračuje v podpoře českých škol při implementaci revidovaného kurikula. Mezi jeho hlavní činnosti patří tvorba ilustrativních vzdělávacích materiálů, systematické další vzdělávání učitelů a rozvoj učících se komunit.

Číst více

22. říjen 2024

Pomozte nám vylepšit nový web Digitalizace RVP

Na začátku školního roku jsme připravili novou verzi webu zaměřeného na digitální vzdělávání v základních a středních školách. Chtěli byste nám pomoct s jeho testováním?

Číst více

18. říjen 2024

Pokusné ověřování vzdělávání podle rámcového vzdělávacího programu Lyceum

Cílem nového oboru vzdělání je nabídnout budoucím žákům středních škol studium v obecně odborném oboru, který bude připravovat na širší oborovou orientaci a současně na studium na vysoké škole v prostředí moderního kurikula.

Číst více