Vývoj národních rámců kvalifikací ve 41 zemích sleduje a mezi sebou srovnává interaktivní nástroj od Cedefopu. Zdroj informací využijí zejména tvůrci politik a odborníci v oblasti vzdělávání a trhu práce.

Online nástroj Národní rámce kvalifikací od Evropského střediska pro rozvoj odborného vzdělávání a přípravy (Cedefop) představuje vývoj rámců kvalifikací v Evropě od roku 2018. Rámce kvalifikací podporují transparentnost a srovnatelnost kvalifikací, jakož i mobilitu mezi evropskými systémy vzdělávání a odborné přípravy. Mohou mít také dopad na širší politiky v oblasti vzdělávání a celoživotního učení, například na politiky týkající se uznávání a validace předchozího učení.

Ilustrační obrázek

Národní rámce kvalifikací třídí jednotlivé kvalifikace do úrovní na základě výsledků učení. Tato klasifikace odráží obsah a profil kvalifikací, tj. to, co má držitel osvědčení nebo diplomu znát, čemu má rozumět a co má umět. Přístup založený na výsledcích učení usnadňuje vertikální a horizontální postup jednotlivce vzdělávacím systémem.

Evropský rámec kvalifikací pro celoživotní učení (EQF) byl hlavním katalyzátorem rozvoje národních kvalifikačních rámců v Evropě, které zahrnují kvalifikace ze všech úrovní a sektorů vzdělávání.

Online nástroj Cedefopu je důležitým zdrojem informací o rámcích a systémech kvalifikací 41 zemí zapojených do procesu tvorby EQF, které vytvářejí nebo zavádějí národní rámce. Patří mezi ně 27 členských států EU, Island, Lichtenštejnsko, Norsko, Švýcarsko, Albánie, Bosna a Hercegovina, Gruzie, Kosovo, Moldavsko, Severní Makedonie, Černá Hora, Srbsko, Turecko a Ukrajina.

Zatímco Doporučení o EQF potvrzuje kompatibilitu mezi EQF a rámcem kvalifikací pro evropský prostor vysokoškolského vzdělávání (QF-EHEA), vývoj národních kvalifikačních rámců v Evropě rovněž odráží boloňský proces. Toho se účastní všechny země, které zavádějí EQF. Hlavním cílem boloňského procesu bylo do roku 2010 vytvořit a dále rozvíjet Evropský prostor vysokoškolského vzdělávání (European Higher Education Area – EHEA) při zachování diverzity národních systémů (i jednotlivých vysokých škol) a zvýšit jejich vzájemnou prostupnost, ať už v rámci mezinárodní mobility jednotlivců nebo v rámci uznávání akademického vzdělání a kvalifikace získaných v ostatních zemích.

Nástroj Cedefopu si klade za cíl zvýšit transparentnost a srovnatelnost kvalifikací a přispět ke zvýšení mobility jednotlivců v různých odvětvích vzdělávání a odborné přípravy i na trhu práce, včetně mobility do zahraničí. Tvůrci politik, výzkumní pracovníci a odborníci na kvalifikace se mohou seznámit s nejnovějším vývojem v oblasti struktury a rozsahu národních kvalifikačních rámců a získat informace o jejich zavádění, dopadu a budoucích prioritách.

Interaktivní funkce nástroje

Online nástroj přináší prostřednictvím interaktivní mapy informace o stavu národních rámců kvalifikací v jednotlivých zemích v letech 2018, 2020 a 2022. Informace jsou uspořádány do tematických kategorií a poskytují přehled o hlavních rysech všech národních rámců v Evropě. Zároveň je možné porovnávat dvě zvolené země v rámci vybrané úrovně kvalifikace.

Užitečný je rovněž přehled rámců kvalifikací. Kromě právního ukotvení obsahuje také seznam webových stránek národních databází či registrů kvalifikací, ale i přiřazení k jedné ze šesti fází vývoje a implementace, v nichž se národní rámec dané země nachází, a to včetně indikátorů, které danou fázi charakterizují.

Informace obsažené v nástroji shromažďuje každé dva roky Cedefop společně s Evropskou komisí a Evropskou nadací odborného vzdělávání (ETF) ve spolupráci s členskými zeměmi a národními koordinačními místy EQF.

Publikační činnost Cedefopu věnuje pozornost Evropskému rámci kvalifikací a mapování pokroku, kterého v této souvislosti dosahují členské země, již od roku 2009.


Připravila Martina Kaňáková

CEDEFOP. Cedefop's NQF online tool allows cross-border comparison of qualifications. Online. European Centre for the Development of Vocational Training. 13 Feb 2024. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/cedefops-nqf-online-tool-allows-cross-border-comparison-qualifications. [cit. 2024-06-14].

CEDEFOP. National qualifications frameworks (NQF) online tool. Online. European Centre for the Development of Vocational Training. 2024. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/tools/nqfs-online-tool. [cit. 2024-06-14].


Zajímá Vás, jakým vývojem prochází odborné vzdělávání v Evropě? Přečtěte si novinky z Evropy a prozkoumejte, čím se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika

 

 

Další aktuality

07. říjen 2024

Skills Intelligence: nástroj pro odhalování budoucích kvalifikačních potřeb

Jaké kvalifikace budou v budoucnosti na trhu práce nejžádanější? A které dovednosti budou pracovníci potřebovat? Odpovědi přináší projekce budoucích kvalifikačních potřeb, které na celoevropské úrovni vytváří Cedefop.

Číst více

27. září 2024

Zahájili jsme druhý ročník kvalifikačního studia Lídr školy

Dvouletou cestu ke splnění kvalifikačních předpokladů a osvojení pedagogického leadershipu má nyní před sebou 72 nových studentů a studentek.

Číst více

26. září 2024

Jak lépe připravovat děti na život v digitální éře?

Cílem spolupráce Partnerství pro vzdělávání 2030+ a NPI je propojit klíčové experty a expertky při hledání cest, jak zlepšit digitální wellbeing dětí ve školním prostředí.

Číst více

25. září 2024

Švédské odborné vzdělávání přehledně

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání vydalo sérii publikací o odborném vzdělávání ve Švédsku.

Číst více

12. září 2024

Podepsali jsme memorandum o spolupráci s organizací Elixír do škol

Ředitelé Ivo Jupa a Petra Prošková podepsali memorandum, aby mohly obě organizace lépe koordinovat aktivity zaměřené na profesní vzdělávání učitelů a na podporu motivace pedagogů k dalšímu vzdělávání.

Číst více