Soutěž je pořádána pro žáky učící se francouzský jazyk v základních a středních školách v České republice s cílem podpořit jejich znalosti o historii, geografii, kultuře a umění frankofonních zemí a jejich vzájemných vazbách.

Soutěž společně organizují MZV, MŠMT, Francouzský institut v Praze, velvyslanectví Francouzské republiky v ČR, velvyslanectví frankofonních zemí v ČR a Národní pedagogický institut České republiky.

Pro rok 2022 bylo vyhlášeno téma „Dis-moi dix mots qui (d) étonnent“ (Řekni mi deset slov, která ohromují/matou).

Deset předložených výrazů patří mezi velmi málo frekventované a nutí žáky dohledávat si jejich obsah všemi možnými prostředky. Jejich význam následně účastníci soutěže vyjadřují výtvarnými prostředky, žáci základních škol výtvarnou prací, žáci středních škol videem ze své produkce.

V letošním roce se soutěže Frankofonie v České republice zúčastnilo 94 žáků základních škol a 19 žáků středních škol. Kvalita přihlášených prací byla skutečně výjimečná.

V kategorii ZŠ zvítězila Marína Malášková z gymnázia Tišnov, v kategorii SŠ Zoe Lansu z Arcibiskupského gymnázia v Praze.

Zájemce o bližší seznámení s vítěznými pracemi zveme k návštěvě webových stránek https://talentovani.cz/souteze/frankofonie.

Michaela Tužilová


Mezinárodní organizace Frankofonie sdružuje země, kde francouzština je:

  • jediným oficiálním jazykem (Francie, Kongo, Monako atd.)
  • jedním z oficiálních jazyků (Kanada, Švýcarsko, Čad atd.)
  • mateřským jazykem velké části obyvatel (Francie, Belgie atd.)
  • kulturním jazykem (Rumunsko, Maroko, Egypt, Alžírsko atd.)
  • jazykem jen určité společenské vrstvy (např. Izrael)
  • frekventovaným jazykem jen v určitých oblastech většího státu (USA – Louisiana, Nová Anglie)

Organizace byla založena v roce 1970 a aktuálně sdružuje 55 členských států.
Mezinárodní organizace Frankofonie (OIF) v Paříži vyhlašuje každoročně deset výrazů používaných v jednotlivých zemích, které vytvářejí základ tematického zaměření příslušného ročníku.


Fotografie vítězné práce: Marína Malášková

Marina Malaskova vitez Frankofonie

Další aktuality

22. červenec 2024

Připravili jsme pro vás záznam ze setkání Evropa jako education village

Na závěr školního roku jsme již tradičně zhodnotili, co přinesly uplynulé měsíce. Naše festivalové setkání v Brně navázalo na konferenci Česko jako education village z minulého roku.

Číst více

11. červenec 2024

Švédsko: více míst v odborném vzdělávání jako cesta ke kvalifikovaným pracovníkům

Švédsko zavádí opatření bojující s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Navýšením rozpočtu pro odborné vzdělávání a přípravu vzroste počet studijních míst o 25 %.

Číst více

27. červen 2024

Cedefop porovnává rámce kvalifikací v Evropě

Vývoj národních rámců kvalifikací ve 41 zemích sleduje a mezi sebou srovnává interaktivní nástroj od Cedefopu. Zdroj informací využijí zejména tvůrci politik a odborníci v oblasti vzdělávání a trhu práce.

Číst více

24. červen 2024

Vše o učňovské přípravě v Evropě na jednom místě

Aktualizovaná databáze Cedefopu nabízí srovnání systémů učňovské přípravy v Evropě i příklady dobré praxe, které využijí zejména odborníci a tvůrci politik.

Číst více

19. červen 2024

Zveme vás na šestý ročník soutěže Učme chemii atraktivně

Pokud jste učitelé chemie a máte zajímavý projekt, se kterým byste chtěli seznámit veřejnost, neváhejte se přihlásit a soutěžit o zajímavé odměny.

Číst více