Nový seriál KYBcast bude srozumitelnou formou prezentovat témata kybernetické bezpečnosti související se školním prostředím.

Pokračující digitalizace přináší nové možnosti využívání digitálních technologií a online nástrojů ve výuce, v externí i interní komunikaci školy, významně zasahuje do organizace a chodu školy jako instituce. Neodmyslitelně přináší také řadu výzev – otázky kybernetické bezpečnosti a práva ve virtuálním prostoru patří k nejdůležitějším. Setkává se s nimi nejen školní management, ICT koordinátoři, ale prakticky každý učitel. KYBcast, nový seriál podcastů NPI ČR, bude řadu z těchto otázek postupně zodpovídat.

Jednotlivé KYBcasty se věnují jednoduše, prakticky a srozumitelně konkrétním tématům kybernetické bezpečnosti souvisejícím se školním prostředím. Vznikají v rámci podpory škol v souvislosti se zaváděním nové informatiky a digitálních kompetencí, které se promítají do všech vzdělávacích oblastí. Jsou určené především vedení škol, učitelům, ICT koordinátorům a metodikům.

  • První epizoda KYBcastu Co nás čeká v roce 2022 je věnovaná změnám souvisejícím s přijatými či připravovanými legislativními změnami k ochraně dat, osobních údajů, příjmu datových zpráv aj.
  • Ve druhé epizodě Placené versus zdarma se autoři zaměřili na téma, kdy je dobré využívat aplikace či služby zdarma a kdy je výhodnější zaplatit. Přidávají i tipy, co si můžete jednoduše a bez rizika vyzkoušet.

KYBcast najdete na stránkách revize.edu.

KYBcast připravuje Václav Maněna, pedagog, lektor, specialista na online vzdělávání a využívání technologií ve výuce, s Pavlem Matějíčkem, který se specializuje na problematiku uživatelské IT bezpečnosti.

kybcast


KYBcast vznikl v rámci projektu NPO – 3.1 DIGI a je spolufinancován Evropskou unií – Next Generation EU.

Další aktuality

12. září 2024

Podepsali jsme memorandum o spolupráci s organizací Elixír do škol

Ředitelé Ivo Jupa a Petra Prošková podepsali memorandum, aby mohly obě organizace lépe koordinovat aktivity zaměřené na profesní vzdělávání učitelů a na podporu motivace pedagogů k dalšímu vzdělávání.

Číst více

10. září 2024

Litva: co přinesla pilotáž externího hodnocení v odborném vzdělávání

Litva od roku 2022 postupně zavádí peer review jako formu externího hodnocení institucí odborného vzdělávání a přípravy. K jakým závěrům a doporučením dospěla v rámci pilotního projektu?

Číst více

04. září 2024

Ke spolupráci více tíhnou začínající učitelé i soukromé školy, ukazuje výzkum

Jak hodnotí čeští učitelé odborného vzdělávání spolupráci s vedením a kolegy? Spolupráce je celkově z hlediska postojů lépe přijímána na soukromých školách. Pozitivní postoj ke spolupráci s vedením mají především začínající učitelé.

Číst více

27. srpen 2024

Konference Educa 2024: Na cestě k digitálnímu světu zítřka

Přijeďte za námi do Liberce a objevte s námi nepřeberné možnosti herních aktivit ve vzdělávání. Dozvíte se, jak si hrát ve třídě i v přírodě, sami i v kolektivu, s technologiemi nebo bez nich.

Číst více

23. srpen 2024

DIGI roadshow – inspirativní setkání pro učitele

Zajímá vás, co všechno se chystá v nových rámcových vzdělávacích programech? Potřebujete se ujistit, že jdete s digitálními kompetencemi správným směrem? Přijďte na DIGI roadshow, unikátní inspirativní setkání zástupců škol na třinácti krajských pracovištích NPI.

Číst více