Aktualizovaná databáze Cedefopu nabízí srovnání systémů učňovské přípravy v Evropě i příklady dobré praxe, které využijí zejména odborníci a tvůrci politik.

 

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání a přípravy (Cedefop) nabízí v poslední aktualizaci databáze o systémech učňovské přípravy (2023–2024) nejnovější informace o podobách, organizaci a způsobech řízení učňovské přípravy v Evropě.

Online databáze, která byla aktualizována za přispění odborníků na učňovskou přípravu v rámci sítě Cedefop, poskytuje strukturované a porovnatelné informace o systémech učňovské přípravy v členských státech Evropské unie, Norsku, Švýcarsku, Spojeném království a na Islandu. Databáze představuje pro odborníky a tvůrce politik cenný nástroj, jenž usnadní komparativní analýzu a vyhledávání příkladů dobré praxe, a to zejména v situaci, kdy evropské země usilují o rozšíření a vylepšení svých učňovských systémů v souvislosti se zavedením Evropského rámce pro kvalitní a efektivní učňovskou přípravu v roce 2018.

Učňovská příprava je vhodnou odpovědí na svět práce, který se rychle mění v důsledku digitalizace, umělé inteligence či zelené transformace. Usnadňuje mladým lidem přechod ze vzdělávání do pracovního života a dospělým pomáhá se zvyšováním i změnou kvalifikace.

Kvalitní učňovská příprava, jež strukturovaně propojuje poskytovatele odborného vzdělávání a přípravy, zaměstnavatele a učící se, dokáže poskytovat komplexní vzdělávací zkušenost, která umožní učícím se jednotlivcům získat správné dovednosti požadované měnícím se trhem práce, a to jak v současnosti, tak v dlouhodobějším horizontu.

Údaje v databázi jsou roztříděny podle jednotlivých zemí a podle systémů učňovské přípravy. Jednotlivé záložky k učňovským systémům poskytují celou řadu informací:

  • jak daný systém učňovské přípravy vznikl;
  • které skupiny lidí se do učňovské přípravy obvykle přihlašují;
  • jaké kvalifikace mohou získat (typ, úroveň) a jak mohou postupovat ve vzdělávacím systému;
  • jak je učňovská příprava řízena, včetně odpovědnosti státních orgánů a sociálních partnerů;
  • jak je organizována odborná příprava na pracovišti, včetně jejího podílu v rámci vzdělávacího programu, způsobu střídání výuky ve škole a na pracovišti, ukotvení nabízeného vzdělávání v systému a role školitelů/mentorů/instruktorů ve firmě;
  • jaké typy smluv a odměn jsou pro učně stanoveny;
  • kdo pokrývá hlavní náklady a jaké pobídky existují pro firmy a učící se.

Chcete se dozvědět více o učňovské přípravě v Evropě a načerpat inspiraci? Prozkoumejte Evropskou databázi o systémech učňovské přípravy.

Ilustrační obrázek


Připravila Aneta Vencovská

CEDEFOP. All there is to know about European apprenticeships close to hand. Online. European Centre for the Development of Vocational Training. 27 March 2024. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/all-there-know-about-european-apprenticeships-close-hand. [cit. 2024-06-06].

CEDEFOP. Cedefop European database on apprenticeship schemes. Online. European Centre for the Development of Vocational Training. 2024. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/tools/apprenticeship-schemes. [cit. 2024-06-06].


Zajímá Vás, jakým vývojem prochází odborné vzdělávání v Evropě? Přečtěte si novinky z Evropy a prozkoumejte, čím se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika

Další aktuality

12. září 2024

Podepsali jsme memorandum o spolupráci s organizací Elixír do škol

Ředitelé Ivo Jupa a Petra Prošková podepsali memorandum, aby mohly obě organizace lépe koordinovat aktivity zaměřené na profesní vzdělávání učitelů a na podporu motivace pedagogů k dalšímu vzdělávání.

Číst více

10. září 2024

Litva: co přinesla pilotáž externího hodnocení v odborném vzdělávání

Litva od roku 2022 postupně zavádí peer review jako formu externího hodnocení institucí odborného vzdělávání a přípravy. K jakým závěrům a doporučením dospěla v rámci pilotního projektu?

Číst více

04. září 2024

Ke spolupráci více tíhnou začínající učitelé i soukromé školy, ukazuje výzkum

Jak hodnotí čeští učitelé odborného vzdělávání spolupráci s vedením a kolegy? Spolupráce je celkově z hlediska postojů lépe přijímána na soukromých školách. Pozitivní postoj ke spolupráci s vedením mají především začínající učitelé.

Číst více

27. srpen 2024

Konference Educa 2024: Na cestě k digitálnímu světu zítřka

Přijeďte za námi do Liberce a objevte s námi nepřeberné možnosti herních aktivit ve vzdělávání. Dozvíte se, jak si hrát ve třídě i v přírodě, sami i v kolektivu, s technologiemi nebo bez nich.

Číst více

23. srpen 2024

DIGI roadshow – inspirativní setkání pro učitele

Zajímá vás, co všechno se chystá v nových rámcových vzdělávacích programech? Potřebujete se ujistit, že jdete s digitálními kompetencemi správným směrem? Přijďte na DIGI roadshow, unikátní inspirativní setkání zástupců škol na třinácti krajských pracovištích NPI.

Číst více