V novém podcastu hovoří Karel Klatovský, manažer vzdělávacích programů, o tom, jak umělá inteligence proměňuje současné vzdělávání a jak softwarový program chatbot využívá umělou inteligenci k interakci s lidmi pomocí přirozeného jazyka.

Aktuálně se nejvíce hovoří o chatbotech ChatGPT a Bing Chat, které lze využít jako pomocné nástroje i ve školách. Karel Klatovský nabízí několik rad, jak s umělou inteligencí správně komunikovat a jak ji efektivně využívat pro podporu výuky, rozvoj jazykových kompetencí žáků nebo jako zdroj informací pro vlastní vzdělávání.

V podcastu se dozvíte, jak se díky umělé inteligenci proměňuje dnešní vzdělávání a že mnoho škol již delší dobu využívá některé další nástroje s prvky umělé inteligence, jako jsou mobilní telefony nebo internetové překladače. Zjistíte, jak se školy přizpůsobují práci s chatboty a v kterých sférách se nejvíce uplatňují. Karel Klatovský Vám poradí, jak tyto nástroje mohou adekvátně pomoci s vyhledáváním informací na internetu, s přípravou vyučovací hodiny, s ověřením znalostí nebo s tvorbou individuálních úloh pro jednotlivé žáky.

Při poslechu také poznáte další nástroje, které integrují prvky umělé inteligence v běžně používaných aplikacích. Patří sem například textový procesor Microsoft Word, PowerPoint nebo Clipchamp. Hlavní je nemít obavu z jejich využívání, ale snažit se je používat ku prospěchu své práce.

Nechte se inspirovat!


Nové díly podcastu o společném vzdělávání Zapojme všechny publikujeme nepravidelně, ale aspoň jednou do měsíce. Moderátorky Marta Kozdas a Adéla Pospíchalová si v nich povídají s odborníky na vzdělávání a výchovu a také s rodiči a žáky či studenty. Podcast vznikl v projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi a je součástí webové aplikace pro pedagogy a rodiče Zapojmevšechny.cz. Dostupný je také například prostřednictvím aplikací Spotify, Google Podcast nebo Apple Podcast.


Web Zapojmevsechny.cz vznikl v rámci projektu Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (APIV B), který realizuje Národní pedagogický institut České republiky. Projekt je spolufinancován EU.


Logolink OP VVV

Další aktuality

25. duben 2024

Zveme vás na mezinárodní konferenci pro budoucnost neformálního a formálního vzdělávání

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci v Plzni o vzdělávání, které baví žáky. Hlavními tématy budou generace Z, její silné stránky a potřeby, mindset a motivace žáků a učitelů, wellbeing a práce s nadanými v rámci heterogenního kolektivu.

Číst více

23. duben 2024

Společný evropský referenční rámec pro jazyky – praktické rady pro efektivní využití

Zveřejnili jsme český překlad aktualizované kapitoly publikace CEFR zaměřené na tvorbu deskriptorů s důrazem na plurilingvní a plurikulturní kompetence.

Číst více

22. duben 2024

Ocenění za úřednický čin roku 2023 míří také k nám

Z prvního ročníku projektu Úřednický čin roku vzešlo jedenáct oceněných. U odborné poroty zabodoval v kategorii Týmová podpora také tým designu služeb NPI ČR, vedený Matějem Bacovským.

Číst více

02. duben 2024

Zahájili jsme veřejnou konzultaci rámcových vzdělávacích programů

NPI ČR předkládá k veřejné konzultaci výsledky práce odborných pracovních skupin, které se zabývaly revizí Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.

Číst více

21. březen 2024

Probíhají první setkání Národního metodického kabinetu

V březnu probíhají první setkání všech sekcí Národního metodického kabinetu, mezi jejichž hlavní úkoly patří spoluvytváření kurikula, poskytování zpětné vazby z terénu, formulace metodických doporučení pro územní kabinety a poskytování konkrétní metodické podpory.

Číst více