Během pandemie covid-19 došlo k výrazné proměně poptávky po dovednostech na trhu práce v ČR i v celé Evropě. Vyplývá to z nástroje Cedefopu pro analýzu poptávky po profesích a dovednostech v online inzerci práce Skills-OVATE.

Během pandemie trh s online pracovní inzercí poklesl celkem o 6 %. Původní velký propad během první vlny pandemie (březen–duben 2020) se díky rychlému oživení podařilo téměř nahradit, ačkoliv mezi jednotlivými evropskými zeměmi jsou v míře tohoto oživení nadále velké rozdíly. V řadě zemí, například v Itálii, Portugalsku, Slovensku, Řecku nebo v Pobaltí, trh s online inzercí i přes pandemii silně narostl. Je to dáno i rostoucí poptávkou po zdravotnických profesích a využíváním online inzerce pro hledání profesí, u kterých to v minulosti nebylo příliš obvyklé.

Některé z největších ekonomik Evropy však v online inzerci zaznamenaly velký pokles, například Německo, Francie nebo Polsko, a proto jsou data za celou EU nadále v červených číslech. “Celkově zaznamenal trh v době pandemie prudký pokles, ale rychle se oživil a následky nejsou v současné době úplně vidět,” popisuje situaci Jiří Braňka z Cedefopu.

Digitální dovednosti na vzestupu

Nejvíce v celé Evropě vzrostla poptávka po digitálních dovednostech, konkrétně po vývoji softwaru, řízení a analýze digitálních dat nebo digitální spolupráci. Mírně vzrostla také poptávka po dovednostech v administrativní oblasti, jako jsou zákaznické služby a management a administrace. Naopak mírně poklesla poptávka po adaptabilitě a flexibilitě. Co se odvětví týče, nejlépe se zotavil průmysl, který překonal všechna očekávání. V absolutních hodnotách nabídek inzerce narostl průmysl velmi výrazně (o 637 tisíc nabídek více při srovnání let 2019 a 2021). U většiny dalších odvětví došlo k relativně malým změnám. Nejvíce postižené z hlediska pracovní inzerce v krizi je odvětví zprostředkování zaměstnání (zde se to týkalo především nabídek zaměstnání, zprostředkovávaných pracovními agenturami), poradenství a účetnictví a obchod.

Mezi povoláními s nejrychlejším růstem poptávky najdeme pomocné dělníky v průmyslu a stavebnictví, obchodní a administrativní manažery a ICT specialisty. Poptávka rostla i po zdravotnických profesích, konkrétně po lékařích a specialistech ve zdravotnictví a technicích ve zdravotnictví. Klesající poptávku zaznamenali naopak pomocní pracovníci v pohostinství, pracovníci informačních služeb nebo prodavači a manažeři v cestovním ruchu.

Jak funguje trh s online inzercí práce?

Dá se říct, že trh s online pracovní inzercí má určité sezonní rytmy. Celkově nejsilnější je měsíc leden a inzerce naopak výrazně klesne během letních prázdnin, po kterých přichází určité oživení. Slabým měsícem je i prosinec, kdy kvůli vánočním svátkům zaměstnavatelé často přesouvají inzerci nových míst až na nový rok.

Rok 2020 začal stejně jako ten předchozí. Po tradičně silném lednu přišel únor s mírným poklesem a oba měsíce měly stejné hodnoty jako v roce 2019. Začátek pandemie v některých evropských zemích (například Itálie) přišel již v březnu, kde je patrný určitý pokles, a k největšímu propadu došlo v dubnu, kdy celou EU sevřel první lockdown. Po odeznění první covidové vlny se online trh práce postupně vracel do normálu. Lidé i firmy se přizpůsobily nové situaci a po celý podzim se intenzita online pracovní inzerce držela nad úrovní roku 2019. Ovšem s druhou covidovou vlnou a znovuzavedením omezení pohybu a kontaktů byl prosincový pokles trhu v roce 2020 výrazně vyšší než o rok dříve.

Na začátku roku 2021 se opakoval stejný trend jako před pandemií, ale trh práce byl v prvních dvou měsících hluboko pod normálem. V březnu trh vyskočil prudce vzhůru a stal se nejsilnějším měsícem za poslední dva roky. V dubnu a v červnu trh zůstal v silných číslech, ale v květnu došlo k nečekanému propadu.

Jak se bude trh vyvíjet dále? Nová data Cedefopu na to již brzy dají odpověď.

Více informací

Další aktuality

07. říjen 2024

Skills Intelligence: nástroj pro odhalování budoucích kvalifikačních potřeb

Jaké kvalifikace budou v budoucnosti na trhu práce nejžádanější? A které dovednosti budou pracovníci potřebovat? Odpovědi přináší projekce budoucích kvalifikačních potřeb, které na celoevropské úrovni vytváří Cedefop.

Číst více

27. září 2024

Zahájili jsme druhý ročník kvalifikačního studia Lídr školy

Dvouletou cestu ke splnění kvalifikačních předpokladů a osvojení pedagogického leadershipu má nyní před sebou 72 nových studentů a studentek.

Číst více

26. září 2024

Jak lépe připravovat děti na život v digitální éře?

Cílem spolupráce Partnerství pro vzdělávání 2030+ a NPI je propojit klíčové experty a expertky při hledání cest, jak zlepšit digitální wellbeing dětí ve školním prostředí.

Číst více

25. září 2024

Švédské odborné vzdělávání přehledně

Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání vydalo sérii publikací o odborném vzdělávání ve Švédsku.

Číst více

12. září 2024

Podepsali jsme memorandum o spolupráci s organizací Elixír do škol

Ředitelé Ivo Jupa a Petra Prošková podepsali memorandum, aby mohly obě organizace lépe koordinovat aktivity zaměřené na profesní vzdělávání učitelů a na podporu motivace pedagogů k dalšímu vzdělávání.

Číst více