Kolegiální hospitace

Aplikace principů responzivní výuky v druhých cizích jazycích

Typ vzdělávacího programu: Kolegiální hospitace

Cíl vzdělávacího programu:

Účastníci získají tipy, jak responzivní výuku využít především k rozvoji mluveného projevu žáků. Důraz bude kladen na sběr důkazů o učení (písemnou ale i elektronickou formou – například kolaborativní nástěnka Padlet apod.) a jejich využití pro další plánování výuky, včetně diskuze, jak ovlivňuje tento sběr další fáze výuky a přispívá k rozvoji mluveného projevu žáků.

Reflexe bude zaměřena na efektivitu těchto konkrétních technik. 

Účastníci si prostřednictvím praktických ukázek v reálných situacích osvojí efektivní využívání konkrétního nástroje, který lze využít ke sběru důkazu o učení, včetně digitálních nástrojů, například exitek či kolaborativních nástěnek apod.

Prvky responzivní výuky přímo podporují kompetenci k učení, především v rámci získávání konkrétních informací o tom, kde se žák v procesu učení nachází, v kontextu aktuální revize RVP (stav na cestě – získávání informací a plánování kroků k dosažení OVU). V případě digitálních nástrojů a kolaborativních nástěnek lze spatřovat také rozvoj digitální kompetence, například formou digitálního informačního kurátorství.

Anotace vzdělávacího programu:

V rámci kolegiální hospitace se zaměříme na efektivní nástroje (okamžitá oprava, reakce mimikou a gestikou, prevence chyb - nácvik, tematizace chyb, vlatsní analýza chyb, vrstevnické vyhledávání a korekce chyb - doporučení) vycházející z principů formativního hodnocení, které ale zároveň podporují principy responzivní výuky tak, aby učitel sbíral důkazy o učení, které následně využíval k plánování a zefektivnění výukového procesu. · Hospitace bude probíhat v následujícím formátu:

1) Stanovení cíle hospitace – výběr konkrétné aplikace responzivní výuky, diskuze nad výběrem sledovaných oblastí.

2) Realizace hospitace – v úvodní části lektor účastníky seznámí s cílem hodiny a plánem hodiny. Představí konkrétní pedagogické postupy při hodině . Dále proběhne pozorování, záznam (hospitační protokol)

3) Reflexe hodiny – detailní rozbor jednotlivých fází, analýza pozorovaného, další doporučení pro budoucí realizaci, reflexe cílů výuky a hospitace.

4) Závěrečná reflexe s odstupem – zhodnocení toho, zda byly závěry z hospitace využity v další výuce, sebereflexe.

Území: Praha 1, Praha 6, Praha 7, Praha 5

Číslo programu

A319-95-111-252-KH-01

Kód programu

A319

Garant

Kateřina Forštová


Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Druh vzdělávání
  • Projekty
  • IPs Kurikulum
Kraje
  • Praha
Datum konání

26. ledna 2025, 08:00–12:00

Cena

0,-Kč

icon map pin

Typ akce

Vzdělávací program

icon map pin

Počet hodin

4

icon map pin

Lektoři
  • PhDr. Lenka Rozboudová, Ph.D.

icon map pin

Místo konání

Střední odborná škola, Praha 5, Drtinova 3/498, Drtinova, Praha 5-Smíchov

icon map pin

MAX účastníků

1

icon map pin

Cílová skupina
učitelé 2. stupně ZŠ, učitelé gymnázií, učitelé SOŠ a SOU, učitelé SŠ, zástupci územních kabinetů
Na tento vzdělávací program se již nelze hlásit.