Činnost zkušební instituce pro psaní na klávesnici, těsnopis a zpracování textu zajišťuje Národní pedagogický institut České republiky. Zkušební období je jarní (duben až červen) a zimní (listopad až únor). Státní zkoušce se uchazeči mohou podrobit přímo v NPI ČR nebo prostřednictvím škol ve svém regionu.

Jarní zkouškové období – od 1. 4. 2024 do 30. 6. 2024

Činnost zkušební instituce pro psaní na klávesnici, těsnopis a zpracování textu zajišťuje Národní pedagogický institut ČR. Zkušební období je jarní (duben až červen) a zimní (listopad až únor). Státní zkoušce se uchazeči mohou podrobit přímo v NPI ČR (Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10) nebo prostřednictvím škol ve svém regionu.

PROČ SLOŽIT STÁTNÍ ZKOUŠKU?

Absolvováním státních zkoušek získá úspěšný uchazeč vysvědčení dokládající jeho znalosti a zejména dovednosti z písemné komunikace, které podporují efektivní výkon především administrativních činností.

Na rozdíl od řady komerčních certifikátů je toto vysvědčení vydáváno a garantováno přímo ministerstvem školství, a tudíž dává svému držiteli značnou výhodu při pracovních pohovorech.

Státní zkoušky mají více než šedesátiletou tradici a jsou obecně velmi známé mezi zaměstnavateli, kteří vědí, že absolvování zkoušek garantuje vysokou úroveň dosažených znalostí a dovedností. Uchazeči tak absolvování zkoušky pomáhá při uplatnění se na trhu práce.

PŘIHLÁŠKY PROSTŘEDNICTVÍM ŠKOLY

Na zkoušky se můžete přihlásit prostřednictvím školy (minimální počet uchazečů je 8). Škola své uchazeče přihlásí vyplněním hromadné přihlášky ke státním zkouškám a jejím odesláním elektronicky na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a současně písemně (poštou) na adresu Národní pedagogický institut ČR, Stanislava Frydrychová, Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10, nebo prostřednictvím datové schránky (ID: 8pswgy6). Přihláška musí být zaslána jak elektronicky, tak písemně  (písemná přihláška musí být podepsána, případně opatřena razítkem). Elektronická přihláška bude obratem potvrzena. Termín si navrhuje škola sama. Škola může také zažádat o přezkoušení svých žáků v učebně Národního pedagogického institutu o kapacitě 16 míst ovšem mimo termíny pro individuální zájemce. Ke zkoušce jsou k dispozici počítače (MS Office), uchazeč si může přinést vlastní klávesnici.

Státní zkoušku ze zpracování textu zajišťujeme ve spolupráci s občanským sdružením Interinfo ČR. Na jejich webových stránkách naleznete ukázková zkušební zadání a další užitečné informace. Škola své uchazeče přihlásí vyplněním hromadné přihlášky ke státním zkouškám a jejím odesláním elektronicky na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a současně písemně (poštou) na adresu Národní pedagogický institut ČR, Stanislava Frydrychová, Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10, nebo prostřednictvím datové schránky (ID: 8pswgy6). Přihláška musí být zaslána jak elektronicky, tak písemně (písemná přihláška musí být podepsána, případně opatřena razítkem). Elektronická přihláška bude obratem potvrzena.

INDIVIDUÁLNÍ ZÁJEMCI

Individuální zájemci o zkoušky z psaní na klávesnici základní, se zvýšenou rychlostí a mistrovské se mohou přihlásit na tyto termíny:

  • 15. dubna 2024, 15:00 hod.
  • 13. května 2024, 15:00 hod.
  • 10. června 2024, 15:00 hod. (obsazeno)
  • 17. června 2024, 15:00 hod.

Zkoušky se v tyto termíny konají přímo v budově Národního pedagogického institutu (Weilova 1271/6, Praha 10) v učebně o kapacitě 16 míst a hlásit se na ně můžete vyplněním přihlášky jednotlivce ke státním zkouškám a jejím odesláním elektronicky na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a současně písemně (poštou) na adresu Národní pedagogický institut ČR, Stanislava Frydrychová, Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10, nebo prostřednictvím datové schránky (ID: 8pswgy6). Přihláška musí být zaslána jak elektronicky, tak písemně (písemná přihláška musí být podepsaná). Elektronická přihláška bude obratem potvrzena. V případě, že bude termín již obsazen, bude nabídnut termín náhradní. Ke zkoušce jsou k dispozici počítače (MS Office), uchazeč si může přinést vlastní klávesnici.

Termíny státních zkoušek z těsnopisu a stenotypistiky:

  • bude vypsán v průběhu června 2024 

Zkoušky se v tyto termíny konají přímo v budově Národního ústavu pro vzdělávání v učebně o kapacitě 16 míst a hlásit se na ně můžete vyplněním přihlášky jednotlivce ke státním zkouškám a jejím odesláním elektronicky na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a současně písemně (poštou) na adresu Národní pedagogický institut ČR, Stanislava Frydrychová, Weilova 1271/6, 102 00 Praha 10, nebo prostřednictvím datové schránky (ID: 8pswgy6). Přihláška musí být zaslána jak elektronicky, tak písemně (písemná přihláška musí být podepsaná). Elektronická přihláška bude obratem potvrzena. V případě, že bude termín již obsazen, bude nabídnut termín náhradní. Ke zkoušce jsou k dispozici počítače (MS Office), uchazeč si může přinést vlastní klávesnici.


Možnost složit státní zkoušku z psaní na klávesnici, zpracování textu na počítači, těsnopisu a stenotypistiky vymezuje vyhláška MŠMT, která vstoupila v platnost 22. února 2015.

ZKOUŠKY SE ŘÍDÍ TĚMITO DOKUMENTY:

Oba výše uvedené dokumenty si pečlivě nastudujte.

DOKUMENTY

PŘIHLÁŠKY

PROTOKOLY O VÝSLEDKU ZKOUŠKY

ZÁZNAMY JEDNOTLIVCE O STÁTNÍ ZKOUŠCE

UKÁZKOVÉ ÚLOHY

Další aktuality

22. červenec 2024

Připravili jsme pro vás záznam ze setkání Evropa jako education village

Na závěr školního roku jsme již tradičně zhodnotili, co přinesly uplynulé měsíce. Naše festivalové setkání v Brně navázalo na konferenci Česko jako education village z minulého roku.

Číst více

11. červenec 2024

Švédsko: více míst v odborném vzdělávání jako cesta ke kvalifikovaným pracovníkům

Švédsko zavádí opatření bojující s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Navýšením rozpočtu pro odborné vzdělávání a přípravu vzroste počet studijních míst o 25 %.

Číst více

27. červen 2024

Cedefop porovnává rámce kvalifikací v Evropě

Vývoj národních rámců kvalifikací ve 41 zemích sleduje a mezi sebou srovnává interaktivní nástroj od Cedefopu. Zdroj informací využijí zejména tvůrci politik a odborníci v oblasti vzdělávání a trhu práce.

Číst více

24. červen 2024

Vše o učňovské přípravě v Evropě na jednom místě

Aktualizovaná databáze Cedefopu nabízí srovnání systémů učňovské přípravy v Evropě i příklady dobré praxe, které využijí zejména odborníci a tvůrci politik.

Číst více

19. červen 2024

Zveme vás na šestý ročník soutěže Učme chemii atraktivně

Pokud jste učitelé chemie a máte zajímavý projekt, se kterým byste chtěli seznámit veřejnost, neváhejte se přihlásit a soutěžit o zajímavé odměny.

Číst více