Rakouský projekt se zaměřuje na finanční vzdělávání učňů, kteří byli dosud v této oblasti opomíjeni. E-learningové moduly inspirované praktickým životem posilují jejich finanční gramotnost a připravují je na samostatný život.

 

Nedostatečné finanční znalosti mladých Rakušanů jsou již dlouho předmětem debat o vzdělávací politice a v rakouských školách se na ně zaměřuje celá řada iniciativ. Opomíjenou skupinou zůstávají učni a učnice. Právě jim je určen projekt finančního vzdělávání.

Rozvíjet finanční gramotnost od útlého věku je nezbytné pro informované rozhodování a vyhnutí se zadlužení. Rakouské ministerstvo financí proto v roce 2021 představilo Národní strategii finanční gramotnosti, jejímž cílem je zvýšit povědomí a zlepšit porozumění v oblasti financí. Hlavní cílovou skupinou této strategie jsou děti a mladí lidé ve věku od 6 do 19 let. Zvláštní důraz je ve strategii kladen na podporu finančního vzdělávání jako průřezového tématu ve všech typech škol a věkových skupinách.

A co učňovské školství?

Ačkoli účastníci učňovské přípravy vydělávají vlastní peníze a mohou řešit situace, jako je zajištění prvního bydlení, finanční vzdělávání se na ně dosud nezaměřovalo. Národní strategie finanční gramotnosti je dokonce ani nezmiňuje. Změnu přinesl v roce 2024 projekt Finanční vzdělávání pro učně, financovaný Rakouskou hospodářskou komorou. Nabízí digitální vzdělávací program přizpůsobený tak, aby učně a učnice vybavil finančními dovednostmi pro samostatné fungování v práci i v každodenním životě.

Ilustrace: Finanční vzdělávání v Rakousku

E-learningové moduly na témata z reálného života

Pracovní skupina pro ekonomiku a školy poskytuje zdarma materiály k různým ekonomickým tématům pro žáky a žákyně i vyučující na všech stupních škol. Prostřednictvím projektu „Finanční vzdělávání pro učně“ rozšířila pracovní skupina své služby a jménem hospodářských komor a ve spolupráci s Vysokou školou ekonomickou ve Vídni vyvíjí e-learningové moduly přímo pro žáky a žákyně učňovských oborů. Aby byly materiály co nejpraktičtější, využívají autentické dokumenty, jako například inzeráty s nemovitostmi k pronájmu nebo výplatní pásky.

Od července 2025 je k dispozici sedm e-learningových modulů:

E-learningové moduly jsou zdarma a mají formu samostatných jednotek přístupných na webových stránkách Pracovní skupiny pro ekonomiku a školy bez registrace, takže jsou k dispozici jak učňům, tak i ostatním studujícím. Jsou také začleněny do učňovské digitální vzdělávací platformy Wîse up jako mezioborové kurzy s doplňkovými cvičeními a kvízy. Vzdělávací obsah se neustále rozšiřuje, do konce roku 2025 se očekávají další čtyři kurzy a výuková aplikace.


Připravila Martina Kaňáková & Aneta Vencovská

ReferNet Austria & Cedefop (2025, June 25). Austria: Financial education for apprentices. National news on VET.


Zajímá Vás, jakým vývojem prochází odborné vzdělávání v Evropě? Přečtěte si novinky z Evropy nebo se přihlašte k jejich odběru. Odborným vzděláváním se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika

Další aktuality

16. červen 2026

Stanovisko NPI k avizovaným úpravám RVP ZV 

NPI se podílí na přípravě odborných podkladů k problematice rámcových vzdělávacích programů, do zveřejnění finálních rozhodnutí a souvisejících dokumentů MŠMT ale nemůže poskytovat závazná metodická stanoviska k jednotlivým situacím ve školách.

Číst více

12. červen 2026

Společně k novému ŠVP: zapojte se do regionálních kurikulárních komunit

Národní pedagogický institut ČR spouští bezplatný program Společně k novému ŠVP. Nabídne vedení škol a koordinátorům ŠVP prostor pro plánování, sdílení zkušeností a průběžnou podporu při tvorbě nového školního kurikula.

Číst více

05. červen 2026

Lídr školy má šedesát pět nových absolventů a absolventek

V sídle NPI na Senovážném náměstí v Praze proběhlo závěrečné setkání programu Lídr školy. Slavnostní odpoledne uzavřelo dvouletou cestu budoucích ředitelů a ředitelek, kteří se připravují na vedení mateřských, základních i středních škol.

Číst více

03. červen 2026

Databáze otevřených vzdělávacích zdrojů NPI nabízí už více než 1000 materiálů

Rozšiřujeme databázi otevřených vzdělávacích zdrojů, které mají učitelům usnadnit výuku podle revidovaných rámcových vzdělávacích programů. Databáze dnes obsahuje více než 1000 materiálů napříč vzdělávacími obory – od matematiky a češtiny po přírodopis, tělesnou výchovu nebo další obory výchov.

Číst více

20. květen 2026

Podepsali jsme memorandum o spolupráci ve vzdělávání s Goethe-Institutem

Partnerství NPI s německým kulturním institutem podpoří rozvoj jazykového vzdělávání, sdílení odborných zkušeností i společné aktivity zaměřené na moderní výuku cizích jazyků a podporu pedagogů.

Číst více