Brněnský gymnazista uspěl v prestižní soutěži mladých vědců

Projekt Pavla Karáska z Gymnázia Brno získal druhou hlavní cenu v soutěži mladých vědců Regeneron ISEF v Atlantě.

V květnu 2022 se uskutečnila ve státě Georgia v Atlantě soutěž mladých vědců Regeneron ISEF.

Největší a nejprestižnější soutěže mladých vědců se zúčastnilo 1750 soutěžících z 63 zemí světa a ze 49 států USA. Mladí vědci prezentovali své práce v 21 soutěžních kategoriích.

Českou republiku zastupovali tři studenti, kteří byli vybráni odbornou porotou soutěže Středoškolská odborná činnost, aby prezentovali své projekty.

V oboru fyzika nás reprezentoval Petr Kahan z Gymnázia Dr. Antona Randy z Jablonce n. Nisou s prací Příprava a charakterizace spinově polarizovaných hrotů pro tunelovací mikroskopii.

V oboru chemie jsme měli dva zástupce, Veroniku Martinkovou z Gymnázia Fr. Palackého z Valašského Meziříčí s prací Přesmyky methansulfonátů N-aryl hydroxamových kyselin, a Pavla Karáska z Gymnázia tř. Kpt. Jaroše v Brně, s prací Cílené strukturování křemenných povrchů – silný nástroj naznačující nové možnosti existujících separačních metod.

Projekt Pavla Karáska z Gymnázia Brno, Tř. Kpt. Jaroše, obstál ve světové konkurenci a v oboru chemie získal druhou hlavní cenu. Gratulujeme.


Více informací o soutěži


Odkazy na stránky českých soutěžících

Pavel Karásek
https://projectboard.world/isef/finalist-booth/chem010---treating-silica-surface-with-supercritical-water

Veronika Martinkova
https://projectboard.world/isef/finalist-booth/chem009---rearrangements-of-n-aryl-hydroxamic-acids

Petr Kahan
https://projectboard.world/isef/finalist-booth/phys011---spin-polarized-tunneling-microscopy-tips

 

Další aktuality

Mikrocertifikáty: je třeba systém i rozvoj jednotlivce

Česko má rok na přípravu plánu pro zavedení mikrocertifikátů. Ty umožní prokazovat se dovednostmi získanými prostřednictvím kratších úseků učení. V popředí zájmu by měl zůstat přínos mikrocertifikátů pro uživatele, naznačuje diskuze.

Číst více

Jak dostat skutečné dobrodružství do výchovy mladé generace

Zástupci Národního pedagogického institutu ČR hovořili na konferenci v Senátu Parlamentu ČR o významu a pozitivním vlivu neformálního vzdělávání.

Číst více

Co nás čeká v budoucnu na trhu práce?

Trh práce prošel velkými změnami v důsledku pandemie, války a s nimi spojené inflace i zdražování energií. Na pracovním trhu stále chybí 300 tisíc lidí. Trendům na trhu práce se věnovala konference HR fóra Formování nové budoucnosti v květnu 2022 v Praze.

Číst více

EU doporučila individuální vzdělávací účty a mikrocertifikáty

Rada EU přijala 16. června doporučení o individuálních vzdělávacích účtech a doporučení o mikrocertifikátech.

Číst více

Spolupráce se školami se firmám vyplatí

Přilákat do svého týmu nové lidi, obzvlášť ty aktivní, je dnes snem personalistů. Jednou z cest, jak toho dosáhnout, je spolupráce se středními, vyššími odbornými nebo vysokými školami. Efekt spolupráce je vidět spíše z dlouhodobého hlediska, ale firmám se vyplatí.

Číst více