Nejlepší kasina v České republice Ice Casino - osobní přístup ke klientovi! immediate bitwave Library zlib project z-library zlibrary project

Finsko: více odborného vzdělávání v angličtině

Finsko rozšiřuje řadu poskytovatelů, kteří mohou nabízet odborné vzdělávání a přípravu v angličtině. Řeší tím nedostatek pracovních sil a nabízí více studijních a pracovních příležitostí i pro cizojazyčné studenty.

Ilustrační foto

Osm poskytovatelů vzdělávání a odborné přípravy získalo od finského ministerstva školství a kultury 13 nových oprávnění k poskytování odborného vzdělávání a přípravy v angličtině. Tímto krokem se zvyšuje nabídka odborného vzdělávání a přípravy v angličtině zejména v těchto oborech:

  • zdravotnictví a sociální služby;
  • úklidové a realitní služby;
  • ubytovací, restaurační a stravovací služby;
  • služby cestovního ruchu;
  • strojírenství a výrobní technologie.

Cílem je řešit nedostatek pracovních sil v mnoha odvětvích a nabídnout více studijních a pracovních příležitostí cizojazyčným studentům. Podmínkou pro udělení oprávnění k poskytování odborného programu v cizím jazyce však je, že poskytovatelé vzdělávání musí zajistit, aby studenti během svého studia dosáhli dostatečné úrovně také v národních jazycích, tj. finštině a švédštině. Poskytovatelé vzdělávání mohou dokonce organizovat jazykové vzdělávání jako volitelné moduly, aby pomohli studentům získat jazykové znalosti a kulturní dovednosti na úrovni, kterou potřebují v pracovním životě a která jim pomůže se integrovat. Poskytovatelé musí úzce spolupracovat se zaměstnavateli, aby se i oni zavázali ke vzdělávání a zajistili si tak přístup ke kvalifikované pracovní síle.

Dalším cílem rozšíření nabídky odborného vzdělávání a přípravy v angličtině je posílení životaschopnosti a konkurenceschopnosti regionů. Opatření slouží k poskytování vzdělávání, které primárně odpovídá potřebám finského trhu práce a nemělo by být využíváno např. pro výměnné programy studentů.

Od ledna 2023 má Finsko 23 poskytovatelů vzdělávání, kteří mohou nabízet 61 kvalifikací odborného vzdělávání a přípravy v angličtině. Ve srovnání se situací na začátku podzimu 2021 to znamená rozšíření kvalifikací odborného vzdělávání a přípravy poskytovaných v angličtině o 50 %.


Připravila Martina Kaňáková

Finland: more VET provided in English [online]. Cedefop, 26/04/2023 [cit. 2023-05-29]. Dostupné z: https://www.cedefop.europa.eu/en/news/finland-more-vet-provided-english

Supply of vocational education and training in English extended from beginning of 2023 [online]. Ministry od education and culture, 18/11/2022 [cit. 2023-05-29]. Dostupné z: https://okm.fi/en/-/supply-of-vocational-education-and-training-in-english-extended-from-beginning-of-2023?languageId=en_US

Foto od Tim Mossholder na Unsplash


Chcete vědět, co vás v budoucnu čeká na trhu práce a jaké dovednosti budou v budoucnu potřeba? Zajímá vás budoucnost odborného vzdělávání a možné scénáře jeho vývoje?

Přihlaste se k odběru newsletteru a už vám žádná novinka neunikne. Přečtěte si již vydané novinky z Evropy a prozkoumejte, čím se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika 

Další aktuality

Vyjádření k informacím zveřejněným dne 29. ledna 2024 v článku na Seznamzpravy.cz

NPI ČR se důsledně ohrazuje proti nepravdivým informacím, které byly zveřejněny na Seznamzpravy.cz v článku Další fáze výuky začala. Místo Přemyslovců bude důležitější výklad.

Číst více

Projekt Podpora kurikulární práce škol vypracoval analýzu dostupných otevřených vzdělávacích zdrojů

Analýza byla provedena s důrazem na saturaci všeobecně vzdělávacích předmětů v mateřských, základních a středních školách.

Číst více

Elektronické přihlášky na SŠ krok za krokem

Tisková zpráva MŠMT: Navýšení počtu přihlášek, prioritní seřazení škol a snazší přístup k informacím o přijetí – to vše přinese digitalizace přijímacího řízení na střední školy.

Číst více

Chci být uvádějícím učitelem: Jak mohu podpořit svého začínajícího kolegu

Připravili jsme vzdělávací programy na téma uvádějícího učitele s nabídkou řady doporučení vycházejících z praxe. Vzdělávání probíhá na krajských pracovištích NPI ČR ve všech krajích.

Číst více

Trh práce podle Cedefopu: Stárnoucí, digitální i zelený

Jaké změny pozorujeme na evropském trhu práce? Zaměstnanost ve veřejných službách a znalostní ekonomice roste, zatímco průmysl a další tradiční odvětví čelí propadu. Stárnutí populace a digitální dovednosti se stávají klíčovými tématy. Pracovní pozice také čím dál více reflektují zelenou transformaci.

Číst více