Dokument zachycuje příběhy základních škol v Ostravě, Karlových Varech a Chomutově a jejich úspěšné snahy o integraci dětí z Ukrajiny. 

Premiéra dokumentu, který vznikl ve spolupráci Národního pedagogického institutu České republiky a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, proběhla v Praze v kině Přítomnost 29. května 2023. Film je ke zhlédnutí také online. Zároveň s ním představujeme publikaci s názvem Cesta: ukrajinské děti v české škole. 

Dokument Cesta se natáčel v prvním pololetí školního roku 2022/2023 ve školách v Ostravě, Karlových Varech a Chomutově a také na trénincích dvou chomutovských sportovních oddílů. Zavede diváka na třídenní adaptační kurz na horách, kde se budoucí spolužáci seznamují prostřednictvím her a dalších volnočasových aktivit, i do sportovních hal a tělocvičen, kde se nová přátelství rodí při tvrdém, ale férovém zápolení.

Bez zapálených ředitelů, učitelů, vychovatelů a trenérů by se nic z toho neuskutečnilo, hlavními hrdiny jsou ale děti. A to jak ty ukrajinské, tak ty české. Pro pedagogické pracovníky mohou jednotlivé případové studie představovat praktickou inspiraci, široké veřejnosti zas nabízejí vhled do českého školství,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.

Cesta se jmenuje také publikace, která byla představena spolu s filmem. Obsahuje rozhovory s aktéry filmu a příspěvky od metodičky propojování formálního a neformálního vzdělávání z NPI ČR Kláry Šindelkové, od náměstkyně ministra školství Martiny Běťákové, zmocněnkyně vlády pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové či výzkumníků Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik. Publikace nabízí také konkrétní tipy do výuky v heterogenní třídě, informace o spolupráci s UNICEF a NPI ČR a příběhy ukrajinských dětí i rodičů.


Dokumentární film je ke zhlédnutí online na webových stránkách ukrajina.npi.cz a na YouTube kanálu NPI ČR. Souhrnná publikace, mapující různé formy pomoci a best practices pomoci školám při začleňování ukrajinských žáků, byla distribuována skrze krajská centra NPI ČR.

Další aktuality

19. červen 2024

Zveme vás na šestý ročník soutěže Učme chemii atraktivně

Pokud jste učitelé chemie a máte zajímavý projekt, se kterým byste chtěli seznámit veřejnost, neváhejte se přihlásit a soutěžit o zajímavé odměny.

Číst více

13. červen 2024

Bulharsko: novelizace zákona modernizuje odborné vzdělávání

Novelizace zákona o odborném vzdělávání a přípravě v Bulharsku představuje završení dvouletých diskusí zainteresovaných stran. Jaké zásadní změny přináší nová legislativa?

Číst více

03. červen 2024

Pojďte s námi bilancovat na festivalovém setkání Evropa jako education village

Festival se uskuteční 24. června na brněnském hradě Špilberk. Zveme všechny, kterým záleží na zlepšování kvality vzdělávání a věří, že všechno začíná setkáním.

Číst více

07. květen 2024

Spolupráce na podpoře škol: Kulatý stůl o roli průvodců ve školách

Kulatý stůl, který se konal 30. 4. 2024, otevřel diskuzi klíčových organizací působících ve vzdělávání o možné spolupráci při činnosti průvodců, jejichž hlavní rolí bude podpora škol spojená se zaváděním revidovaného RVP ZV.

Číst více

25. duben 2024

Zveme vás na mezinárodní konferenci pro budoucnost neformálního a formálního vzdělávání

Nenechte si ujít mezinárodní konferenci v Plzni o vzdělávání, které baví žáky. Hlavními tématy budou generace Z, její silné stránky a potřeby, mindset a motivace žáků a učitelů, wellbeing a práce s nadanými v rámci heterogenního kolektivu.

Číst více