Mladým Čechům se daří na mezinárodních setkáních začínajících vědců. Počátkem roku uspěli v soutěži na Taiwanu a nyní zabodovali také v americkém Dallasu.

Na pražském Gymnáziu Botičská a Gymnáziu Brno-Řečkovice mají důvod k oslavám. Talentovaní studenti těchto škol uspěli na mezinárodní soutěži Regeneron International Science and Engineering Fair (ISEF), která se konala od 13. do 19. května 2023 v Dallasu.

Adéla Uhrová z Botičské obsadila druhé místo v kategorii Plant Science se svou prací na téma „Analýza genových interakcí mezi transkripčním faktorem SPT6L a geny regulujícími kvetení Arabidopsis thaliana“. Práce Karolíny Jeřábkové z Gymnázia Brno-Řečkovice „Role choroidálního plexu v průběhu Alzheimerovy choroby“ byla oceněna čtvrtým místem v kategorii Biomedical and Health Science.

soc dallas

Na fotce zleva: Zuzana Buchová, Adéla Uhrová, Lukáš Drdla a Karolína Jeřábková


Pro Adéliny učitelky není úspěch až tak velkým překvapením. „Adéla je velmi cílevědomá studentka, což dosvědčuje její dlouhodobá a trpělivá práce v laboratoři. Takto také přistupuje ke svému budoucímu studiu na vysoké škole, kdy si pečlivě volí obory, na něž se hlásí, aby svůj zájem zejména o biologii a medicínské zaměření jednou mohla v praxi realizovat. V budoucím povolání totiž vidí své životní poslání,“ říkají Pavla Steinerová a Vlasta Čepelová z Gymnázia Botičská. „Adéla svou urputností a pílí jasně směřuje do vědeckého světa,“ dodávají.


Soutěže v Dallasu se účastnili studenti z celého světa. Konkurence byla obrovská, soutěžilo 1800 projektů, které mladí vědci museli obhájit v diskuzích s porotci. Česko na Regeneron ISEF vysílá své zástupce už od roku 2000. Letos do USA vyrazili ještě Zuzana Buchová z pražského Gymnázia Arabská a Lukáš Drdla z Gymnázia Brno na třídě Kapitána Jaroše.

Jak se čeští zástupci na soutěž připravovali, se můžete podívat ve videu.


V zahraničí letos bodovali i další středoškoláci. Pavel Kletečka z Gymnázia Říčany přivezl zlatou medaili z mezinárodní soutěže vědecko-výzkumných projektů Taiwan International Science Fair (TISF). Porotu na Taiwanu zaujala jeho práce „Aplikace technické analýzy na akciový trh“. Soutěže se zúčastnilo 290 studentů z 20 zemí. Česko na soutěži reprezentovala také studentka klatovského Gymnázia Jaroslava Vrchlického Alžběta Křivohlavá. Zaujala svou prací „Dva klatovské opisy Domine ad adjuvandum me festina Šimona Brixiho a jejich doba“.


Odrazovým můstkem do mezinárodních soutěží je pro české studenty Celostátní přehlídka prací Středoškolské odborné činnosti (SOČ), kterou pořádá Národní pedagogický institut České republiky. Loni se uskutečnila v Gymnáziu Jiřího Ortena v Kutné Hoře. Letošní 45. ročník se koná od 16. do 18. června v plzeňském Gymnáziu Luďka Pika.


Zvláštní poděkování patří podporovatelům – generálnímu partnerovi SOČ nadaci The Kellner Family Foundation, České vědecko-technické společnosti, České nukleární společnosti a mnoha dalším partnerům, kteří dlouhodobě podporují nadané studenty.


Více na: www.soc.cz

Další aktuality

22. červenec 2024

Připravili jsme pro vás záznam ze setkání Evropa jako education village

Na závěr školního roku jsme již tradičně zhodnotili, co přinesly uplynulé měsíce. Naše festivalové setkání v Brně navázalo na konferenci Česko jako education village z minulého roku.

Číst více

11. červenec 2024

Švédsko: více míst v odborném vzdělávání jako cesta ke kvalifikovaným pracovníkům

Švédsko zavádí opatření bojující s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Navýšením rozpočtu pro odborné vzdělávání a přípravu vzroste počet studijních míst o 25 %.

Číst více

27. červen 2024

Cedefop porovnává rámce kvalifikací v Evropě

Vývoj národních rámců kvalifikací ve 41 zemích sleduje a mezi sebou srovnává interaktivní nástroj od Cedefopu. Zdroj informací využijí zejména tvůrci politik a odborníci v oblasti vzdělávání a trhu práce.

Číst více

24. červen 2024

Vše o učňovské přípravě v Evropě na jednom místě

Aktualizovaná databáze Cedefopu nabízí srovnání systémů učňovské přípravy v Evropě i příklady dobré praxe, které využijí zejména odborníci a tvůrci politik.

Číst více

19. červen 2024

Zveme vás na šestý ročník soutěže Učme chemii atraktivně

Pokud jste učitelé chemie a máte zajímavý projekt, se kterým byste chtěli seznámit veřejnost, neváhejte se přihlásit a soutěžit o zajímavé odměny.

Číst více