Cedefop aktualizoval glosář terminologie evropské politiky vzdělávání a odborné přípravy.

U příležitosti Evropského roku dovedností vydalo Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop) aktualizovaný vícejazyčný glosář terminologie evropské politiky vzdělávání a odborné přípravy.

Původní verzi glosáře, která v roce 2009 obsahovala 100 termínů a o 4 roky později pak 130 termínů, Cedefop nejen rozšířil na 400 termínů, ale také upravil do podoby online nástroje.

V současné době je glosář k dispozici v angličtině a francouzštině, v budoucnu bude následovat němčina a další jazyky.

V oblasti politiky vzdělávání a odborné přípravy se neustále objevují nové pojmy (jako např. digital and green transition, gig economy, crowdwork, skills intelligence), které je nezbytné přesně definovat, aby si evropské zainteresované strany rozuměly a mohly spolu efektivně komunikovat.

Ukázka terminologie

Glosář zohledňuje používání pojmů v oficiálních dokumentech EU i v publikacích týkajících se odborného vzdělávání a přípravy v Evropě i mimo ni. Obsahuje lexikální vymezení pomocí souvisejících pojmů, přičemž každý pojem je definován standardizovaným způsobem: pojem, definice, komentář, zdroj, související pojmy.

Zjistěte více na stránce Cedefopu.


Připravila Martina Kaňáková


Chcete vědět, co vás v budoucnu čeká na trhu práce a jaké dovednosti budou v budoucnu potřeba? Zajímá vás budoucnost odborného vzdělávání a možné scénáře jeho vývoje?

Přihlaste se k odběru newsletteru a už vám žádná novinka neunikne. Přečtěte si již vydané novinky z Evropy a prozkoumejte, čím se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika

Další aktuality

02. duben 2024

Zahájili jsme veřejnou konzultaci rámcových vzdělávacích programů

NPI ČR předkládá k veřejné konzultaci výsledky práce odborných pracovních skupin, které se zabývaly revizí Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a Rámcového vzdělávacího programu pro základní vzdělávání.

Číst více

21. březen 2024

Probíhají první setkání Národního metodického kabinetu

V březnu probíhají první setkání všech sekcí Národního metodického kabinetu, mezi jejichž hlavní úkoly patří spoluvytváření kurikula, poskytování zpětné vazby z terénu, formulace metodických doporučení pro územní kabinety a poskytování konkrétní metodické podpory.

Číst více

13. březen 2024

DIGI roadshow – inspirativní setkání pro učitele

Do škol se dostává mnoho různých robotických hraček, programovatelných stavebnic a mikropočítačů. Na dubnové DIGI roadshow se tentokrát zaměříme na smysluplné využití informatických pomůcek zábavnou formou.

Číst více

28. únor 2024

Zahajujeme veřejnou diskuzi ke Koncepci revize RVP ZŠS

Rádi bychom vás pozvali na zahájení veřejné diskuze ke Koncepci revize Rámcového vzdělávacího programu pro obor vzdělání základní škola speciální. Debata se bude konat online 4. března.

Číst více

31. leden 2024

Vyjádření k informacím zveřejněným dne 29. ledna 2024 v článku na Seznamzpravy.cz

NPI ČR se důsledně ohrazuje proti nepravdivým informacím, které byly zveřejněny na Seznamzpravy.cz v článku Další fáze výuky začala. Místo Přemyslovců bude důležitější výklad.

Číst více