Jak na terminologii evropské politiky vzdělávání

Cedefop aktualizoval glosář terminologie evropské politiky vzdělávání a odborné přípravy.

U příležitosti Evropského roku dovedností vydalo Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop) aktualizovaný vícejazyčný glosář terminologie evropské politiky vzdělávání a odborné přípravy.

Původní verzi glosáře, která v roce 2009 obsahovala 100 termínů a o 4 roky později pak 130 termínů, Cedefop nejen rozšířil na 400 termínů, ale také upravil do podoby online nástroje.

V současné době je glosář k dispozici v angličtině a francouzštině, v budoucnu bude následovat němčina a další jazyky.

V oblasti politiky vzdělávání a odborné přípravy se neustále objevují nové pojmy (jako např. digital and green transition, gig economy, crowdwork, skills intelligence), které je nezbytné přesně definovat, aby si evropské zainteresované strany rozuměly a mohly spolu efektivně komunikovat.

Ukázka terminologie

Glosář zohledňuje používání pojmů v oficiálních dokumentech EU i v publikacích týkajících se odborného vzdělávání a přípravy v Evropě i mimo ni. Obsahuje lexikální vymezení pomocí souvisejících pojmů, přičemž každý pojem je definován standardizovaným způsobem: pojem, definice, komentář, zdroj, související pojmy.

Zjistěte více na stránce Cedefopu.


Připravila Martina Kaňáková


Chcete vědět, co vás v budoucnu čeká na trhu práce a jaké dovednosti budou v budoucnu potřeba? Zajímá vás budoucnost odborného vzdělávání a možné scénáře jeho vývoje?

Přihlaste se k odběru newsletteru a už vám žádná novinka neunikne. Přečtěte si již vydané novinky z Evropy a prozkoumejte, čím se zabýváme v projektu ReferNet Česká republika

Další aktuality

Podnikatelské kompetence v odborném vzdělávání: Lotyšsko

Podnikavost je jednou z šesti průřezových dovedností, kterou si mají lotyšští žáci v odborném vzdělávání rozvinout. Na ukotvení podnikatelských kompetencí v odborném vzdělávání a přípravě se soustřeďují případové studie Cedefopu.

Číst více

Bilance odborného vzdělávání v Evropě

Jak se mění obsah a podoba odborného vzdělávání, aby dokázalo reagovat na rychle se vyvíjející poptávku po dovednostech na trhu práce a měnící se potřeby společnosti? Tomu se věnuje stručná zpráva Cedefopu o budoucnosti odborného vzdělávání.

Číst více

Inspirujte se: Na školní zahradě lze vyučovat každý předmět

Pravidelné venkovní vyučování přináší pro žáky, učitele i celou školu mnoho pozitiv. Přesto se s ním v českém školství zatím příliš nesetkáme. „Učitelé by potřebovali větší podporu,“ říká Klára Šindelková z NPI ČR.

Číst více

Dovednosti pro život – když škola života nestačí

Ne vždycky si jako dospělí vystačíme s tím, co jsme se naučili ve škole. Sada infografik upozorňuje, že připravit se na výzvy každodenního života je možné díky celoživotnímu učení a hlavně díky pomoci vzdělavatelů.

Číst více

Výzva k předložení informací o nejdůležitějších úspěších Evropského roku mládeže 2022

Evropská komise chystá sdělení o přehledu nejdůležitějších úspěchů Evropského roku mládeže 2022.

Číst více