Aktivizující metody a efektivní formy výuky v matematice

Obsahem semináře jsou aktivizující výukové metody spjaté s kooperativním učením, dělení žáků do skupin a přidělování rolí ve skupině. Účastníci se seznámí s tím, jak nastavovat kritéria při zadávání komplexnějších úkolů, jak posuzovat jejich splnění a jak posilovat rozvoj vybraných jemných dovedností. Vyzkouší si různé formy výuky, které mohou být alternativou ke klasické frontální výuce matematiky a které přispívají k motivaci žáků a jejich zájmu o výuku matematiky. Dále se vzdělávací program zaměřuje na využití didaktických pomůcek, materiálů a ICT techniky.

Seminář probíhá formou skupinové práce po 2/3/4 účastnících. Je složen výlučně z modelových aktivit funkčních v reálné vyučovací hodině matematiky ve všech typech základních škol a v nižších ročnících víceletých gymnázií. Účastníkům budou představeny aktivizující a efektivní výukové metody vhodné i pro kooperativní a párové učení. Důležitou součástí je reflexe těchto metod a sledování výhod ve srovnání s frontálním/klasickým způsobem vyučování. Účastníci se na semináři seznámí s pravidly a doporučeními jak vhodně organizovat třídu při zadávání individualizovaných a diferenciovaných úkolů, a také obdrží pracovní listy moderovaných aktivit a další materiály.

1) Startéry – aktivizace žáků - aktivity: zasloužené jméno, kostky, metr, šablony, telefonní číslo, vyřeš a prohoď, kolotoč, hádanky, puzzle, Kimova hra, matematické hlavolamy, dobble, trimino, piškvorky, pexeso, bingo, stejný - jiný, běhací kufr (3 hodiny).

2) Práce se zadáním – text, obrázek, zvuk, video (1 hodiny).

3) Propojování zadání s různými didaktickými přístupy – flipped classroom, párové učení, sole, myšlenkové mapy, kooperativní učení, skládankové učení, metody zástupných písmen, 4 rohy (2 hodiny).

4) Nástroje na webu a aplikace na smartphonu pro tvorbu materiálů, skládaček a cvičení do dvojic i skupin – trimino online a tarsia (2 hodiny).


Číslo programu

K24-03-14-222

Číslo akreditace

MSMT-32503/2020-4-789

Garant

Mgr. Bc. Petra Duspívová Hlávková

770 199 058
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Druh vzdělávání
  • Základní vzdělávání
  • 1. stupeň ZŠ
  • 2. stupeň ZŠ
  • Střední a vyšší odborné vzdělávání
  • SŠ/VOŠ
Kraje
  • Plzeň
Datum konání

15. prosince 2022, 9.00 - 15.30

Cena

1150,-Kč

icon map pin

Typ akce

Vzdělávací program

icon map pin

Počet hodin

8

icon map pin

Lektoři
  • Mgr. Lukáš Javorek

icon map pin

Místo konání

NPI ČR Plzeň, Čermákova 18

icon map pin

MAX účastníků

15

icon map pin

Počet hodin

8

Přihlásit se