Čtenářská gramotnost reálného života

Vzdělávací program je zaměřen na propojení čtenářské gramotnosti a výuky ve školách s texty reálného života. V úvodu se lektorka  formou prezentace zaměří na základní terminologii v oblasti čtenářské gramotnosti, na testování PISA a jejich texty. Texty, které bude lektorka v rámci vzdělávacího programu používat, vychází z běžného života. Jsou to texty, se kterými se naši žáci, často nečtenáři, v reálném životě setkávají. Lektorka ukáže účastníkům, jak  pracovat s takovým druhem textu a v souvislosti s tím řešit možné problémy ve vyučovacím procesu. Zaměří se na pracovní smlouvy, příbalové letáky léků, stavební schémata, recepty, ale i texty fake news, sociální sítě a reklamu. Výše popsané propojí také s metodami kritického myšlení – pětilístek, I.N.S.E.R.T., skimming a scanning, rybí kost aj. Součástí vzdělávacího programu bude i sdílení zkušeností a diskuse.

V rámci programu se bude pracovat s texty typu – pracovní smlouva, lístek od nákupu, složenka, ale i s texty získané na sociálních sítích, karikaturou, vybranými články v denním tisku a časopisech aj. (viz příklady obrázků). Součástí budou i vlastní texty lektorky.

Účastníci se mohou inspirovat ve volně dostupných příručkách Dezinformační dezinfekce https://www.jsns.cz/nove/projekty/medialni-vzdelavani/materialy/dezinformacni_dezinfekce.pdf, v otevřené učebnici Svět fake news, hoaxů a propagandy a manipulací http://svetmedii.info/otevrena-ucebnice/svet-fake-news-hoaxu%CC%8A-propagandy-a-manipulaci/ aj.

 


Číslo programu

C84-03-24-222

Číslo akreditace

MSMT-46048/2020-5-110

Garant

JUDr. PhDr. Dušan Fousek
567 571 837
770 146 258
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Druh vzdělávání
  • Základní vzdělávání
  • 2. stupeň ZŠ
  • Jazykové vzdělávání
Kraje
  • Jihlava
Datum konání

7. října 2022, 09.00 - 15.00

Cena

950,-Kč

icon map pin

Typ akce

Vzdělávací program

icon map pin

Počet hodin

8

icon map pin

Lektoři
  • Mgr. Jitka Vyplašilová

icon map pin

Místo konání

NPI ČR Jihlava, Zborovská 3

icon map pin

MAX účastníků

25

icon map pin

Počet hodin

8

Přihlásit se