NPI k pořadu Infiltrace: Jaká je v ČR péče o postižené děti

NPI k pořadu Infiltrace: Jaká je v ČR péče o postižené děti

Národní pedagogický institut České republiky

13. 4. 2021 – Vyjádření Národního pedagogického institutu České republiky k pořadu České televize Infiltrace: Obchod s nadějí, odvysílaného 12. dubna 2021.

Česká televize odvysílala epizodu pořadu Infiltrace s názvem Obchod s nadějí. V pořadu se objevují i dvě zaměstnankyně jednoho z našich projektů.

Jejich vyjádření zde bylo vytrženo z kontextu, což může vést k jejich osobní i profesní dehonestaci, považujeme proto za nutné se proti vyznění pořadu vůči těmto zaměstnankyním ohradit.

Předně je potřeba uvést, že si velmi vážíme snah České televize o kultivaci celospolečenského veřejného prostoru. Právě proto nás velmi mrzí celkové vyznění tohoto dokumentu, které považujeme za tendenční a záměrně dehonestující, což je v rozporu nejen s kultivací veřejného prostoru, ale i s pravidly novinářské práce, která by měla být především objektivní. Dokonce i sama Česká televize pořad "vyvážila" následným diskusním pořadem Daniela Stacha – diskuse s odborníky na autismus, ve kterém se kromě jiného Daniel Stach a vědecká redakce ČT od pořadu Infiltrace explicitně distancují.

Nebudeme se vyjadřovat k odborným pohledům na ABA terapii a její praktikování ve spolku, který je předmětem reportáže. To již se značnou odbornou erudicí činí v posledních týdnech řada osob i institucí (viz například Tomáš Hečko). Naše ohrazení se tedy netýká merita reportáže, ale pasáže, kde jsou ve "vedlejších rolích" velmi nelichotivě představeny dvě zaměstnankyně jednoho z našich projektů. Jak již bylo řečeno, jejich vyjádření byla vytržena z kontextu a tendenčně sestříhána, což může vést k jejich profesní dehonestaci. Z tohoto důvodu se NPI ČR obrátí pouze na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání se žádostí o zajištění systémových kroků k minimalizaci podobných přešlapů. Pracovnice zmíněné v reportáži také zvažují individuální postup s využitím dostupných právních prostředků.

Ivo Jupa, ředitel NPI ČR