Studenti pedagogických fakult pomohou s doučováním. Zapojte je i na vaší škole

Studenti pedagogických fakult pomohou s doučováním. Zapojte je i na vaší škole

16. 8. 2020 – Školám, které řeší výpadky žáků ve výuce, mohou pomoci studenti pedagogických fakult či vyšších odborných škol. Jejich praxe proběhnou přímo ve škole formou skupinového či individuálního doučování vybraných žáků. Doučování může probíhat osobně i online. Svoji poptávku mohou školy zadat přes online dotazník, odkaz na něj uvádíme v textu.

Mnoho dětí a žáků dětí zůstalo během období distanční výuky bez větší podpory. Nemají doma dostatečné vybavení či připojení k internetu, jejich rodiče je z různých důvodů nejsou schopni podpořit, překážkou mohou být i problémy v rodině nebo špatná finanční situace. Ne všude mohou zajistit dodatečnou pomoc samotné školy, sociální pracovníci či dobrovolníci. Přesto je nutné děti v nadcházejícím školním roce podpořit plošněji a co nejvíce vyrovnávat vzniklé rozdíly v dosažené úrovni znalostí a dovedností. Pomoci může právě doučování.

Pedagogické fakulty společně s vyššími odbornými školami, ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, Národním pedagogickým institutem ČR a organizací Člověk v tísni iniciovali zapojení studentů pedagogických oborů, kteří jsou vysoce motivovaní a mají odborné vedení svých kateder. Studenti začnou doučovat děti, které byly zasaženy školním výpadkem během koronavirové krize a potřebují s učením více pomoci.

„V kolika případech takto dovedou fakulty prostřednictvím svých studentů pomoci, je obtížné nyní přesně odhadnout, závisí to na kapacitě studentů i poptávce samotných základních škol. Pozitivní je, že se zapojily téměř všechny pedagogické fakulty, které v ČR máme. Řádově tedy tisíce studentů. Zatím evidujeme poptávku více než 60 škol a čísla dále stoupají,“ přibližuje rozsah služby Tomáš Machalík z Národního pedagogického institutu ČR. 

Praxe studentů budou připraveny tak, aby mohly začít v prvním pololetí školního roku 2020/2021. Zároveň se jedná i o pomoc pedagogům škol, kteří od 1. 9. 2020 budou muset na mnoha místech čelit rozdílné úrovni dosažených znalostí a dovedností žáků za druhé pololetí 2019/2020 v rámci jednoho ročníku i v rámci jedné třídy.

Jak se přihlásit?

Školy se mohou hlásit přes online dotazník nejlépe do 15. 9. 2020 (s ohledem na zahájení akademického roku). Dotazník je k dispozici na odkazu www.zapojmevsechny.cz/doucovani. Po jeho vyplnění a odeslání zájemce co nejdříve kontaktuje zástupce příslušné pedagogické fakulty nebo přímo student zapojený do této iniciativy.